неділя, 24 червня 2018 р.

НУШ: використання фото в облаштуванні класу

                      Клас у стилі НУШ

9 способів використати фото в облаштуванні класу НУШ

       Приклади використання фотографій в інтер'єрі класної кімнати.
Учні люблять фотографувати та фотографуватися, власне, як і всі інші. Використайте цю їх пристрасть для згуртування класу та облаштування кабінету. Фотографії будуть корисними у класі, який щойно зібрано, проте не менш потрібні вони будуть в кабінеті, де навчається уже давно згуртований колектив.
Мистецтво фотографії стане у пригоді і вчителю, який зацікавлений у тісній співпраці зі школярами. Використайте цей досвід ваших колег, які активно залучають фото для роботи з учнями та для прикрашання кабінету.

1. Прикрасьте двері у стилі Instagram

Прикрашання дверей кабінету може стати вашою постійною традицією. До кожного свята можете підбирати нові фото та робити тематичні колажі. Прикрашайте двері фотографіями, на яких видно щирі емоції, протягом року додавайте нові світлини, це зблизить дітей.

2. Зробіть кабінет схожим на дім

Подаруйте учням відчуття дому, аби весь день вони почували себе більш комфортно. Ми вже писали про поділ простору у кабінеті на різні зони. Кожен учень може принести  з дому світлину, де він буде з кимось близьким. Хай навіть це буде фото улюбленого кота чи хом’яка! Такий хід нагадуватиме про цінність життя поза межами школи.
Варіант: Чому б у зоні відпочинку не зробити куточок «сімейного» фото класу? У межах школи клас – це родина. Нехай світлини нагадують їм про хороші моменти проведені разом.

3. Створіть фотопазл на всю стіну

Розмір такого пазлу залежатиме від кількості дітей у класі. Довірте кожному із них прикрасити свій власний пазлик фотографією, малюнком, цитатою, цікавинкою. Це своєрідне панно, що покаже, наскільки клас є прекрасним у єдності.

4. Фотостіна у зоні читання

Попросіть дітей зробити фото з книгами у тих місцях, де вони більше за все люблять читати. Під ковдрою з ліхтариком? Будь-ласка! На підвіконні? Теж добре. Читання викликають страждання – хай учень покаже це на фото, може вийти смішна світлина. Розмістіть усі фото на стіні чи стенді у тому місці кабінету, де у вас буде прийнято читати.

5. Стіна досягнень

Вкрай важлива робота, яка допоможе кожній дитині усвідомити свою цінність та підвищити самооцінку. Тут можуть бути фото ваших переможців у різних заходах. Але ми б рекомендували запровадити власну систему оцінки переможців. Покажіть дітям їх кращі сторони:
  • Марійка – найдобріша, бо…
  • Оксанка – творча, бо…
  • Василько – найбільш організований…
Список нескінченний. Кожну дитину є за що похвалити. Стіна з фото та «титулами» буде тримати школярів у тонусі і вони завжди матимуть привід пишатися собою.

6. Магія фотографій з реквізитом

Діти люблять веселощі, гру. Влаштуйте для них фотосесію з мінімальною кількістю реквізитів. Можете зробити з кольорового паперу та картону маски-смайлики на дерев’яних паличках, хай навіть і з морозива. Це можуть зробити і діти, прикрасивши свою маску так, як їм забажається. І хай це будуть фото на телефон, учням буде весело все це робити. Не хочете витрачати кошти на папір та картон? Використайте спеціальні програми монтажу, де можна відтворити смайлики. Діти можуть самостійно обрати той смайлик, який відповідає їх емоціям.

7. Паперова сторінка у соціальних мережах

Ви щойно прийшли працювати у клас? Перший, п’ятий – не так важливо, вам потрібно знайомитися з дітьми. Попросіть їх зробити картки, які будуть схожі на сторінку у соціальних мережах: зліва фото, поряд – ім’я, дата народження, хобі, захоплення, уподобання. Якщо дітки вже вміють читати, вони зможуть познайомитись зі своїми однокласниками.

8. Фото як спосіб подяки

Важливо, щоб діти добре засвоїли шкільну програму. Потрібно знати правила, формули… Все потрібно! Але за таким навантаженням часто забувається головне – навчити дітей бути вдячними за те, що для них робиться. Ми, дорослі, розуміємо, що подяка важлива для побудови плідної комунікації. Та діти часто не вміють дякувати, не знають, що це потрібно робити, не розуміють, наскільки важливо чути просте «Дякую».
Фото допоможе навчити. Нагадайте учням, що школа тримається не на них, і навіть не на вчителях. Точніше, не тільки на вчителях, а й на багатьох інших працівниках: технічний персонал, який забезпечує чистоту приміщень, кухарі, які готують смачні обіди та печуть булочки, завгоспи, які слідкують, аби всі меблі в кабінеті були цілими, бібліотекарі, які роблять все для того, аби кожна дитина була з книжкою на уроці та інші. Зробіть фото цих людей, розкажіть, наскільки вони важливі, і нагадайте, аби при нагоді їм подякували.

9. Нагадайте учням, що вони сильніші разом

Запровадьте загальношкільний конкурс креативного класу. Хай діти зберуться і подумають, яке їх спільне фото може перемогти у цьому конкурсі. Дайте їм можливість творчого самовираження!

Клас у стилі НУШ

           Яким має бути новий освітній простір?

      Особливості та приклади оформлення класу згідно вимог Нової української школи.
НУШ – це не тільки відсутність купи підручників та нові програми. Це ще й новий освітній простір, який має бути зручним та комфортним для кожного першокласника. Ба більше, облаштування кабінету братиме безпосередню участь у навчальному процесі. Принаймні так має бути.
Як же виглядатиме Нова українська школа в ідеалі? Вже, мабуть, всім відомо, що клас необхідно поділити на певні навчальні зони, нагадаємо:
  1. Для навчально-пізнавальної діяльності.
  2. Змінні тематичні осередки.
  3. Ігрові.
  4. Для художньо-творчої діяльності.
  5. Для проведення дослідів.
  6. Для відпочинку.
  7. Бібліотечка.
  8. Осередок вчителя.
При цьому меблі у класі мають відповідати декільком важливим критеріям, серед яких: ергономічність, безпечність, міцність, певні форма, колір, розміри та вага, а також естетичність. Більше детально з усіма вимогами можна ознайомитися в офіційному наказі МОН
І поки мережею ширяться світлини зі зручними та яскравими класними кімнатами, якими можуть похвалитися пілотні школи, вчителі, які у наступному навчальному році працюватимуть за стандартами НУШ, вирішують, як створити свій ідеальний клас. Тим більш, що рекомендації МОН – лише основа для творчості, все цілком залежить від вашої фантазії!

1. Осередок для навчально-пізнавальної діяльності. 

Саме тут діти здійснюватимуть свої перші відкриття та робитимуть упевнені кроки у навчанні. У цій зоні треба розмістити мобільні парти, які можна буде легко переміщувати для зручної групової чи індивідуальної роботи учнів. Отже, необхідно не просто підібрати зручні столи, а ще й вдало розрахувати корисну площу, яку ви можете без проблем використати. Тут же будуть дошки: звичайна та інтерактивна.
Доречним буде розмістити тут також невеликий стенд для розміщення інформації, яка безпосередньо стосується життя класу. Наприклад, календар днів народжень учнів, розклад уроків, план цікавих позаурочних заходів тощо.

2. Змінні тематичні осередки.

Ці осередки мають містити все необхідне для вивчення нової теми та предмету загалом. Тому саме тут варто розташовувати стенди та фліп-чарти, на яких можна розміщувати тематичні таблиці та діаграми для наочного висвітлення теми, портрети видатних діячів, книжки.
Не дивлячись на те, що цей осередок безпосередньо стосується освітнього процесу, він має бути оформлений креативно. Так, щоб учні самі хотіли підійти ближче та усе роздивитися. Тож не шкодуйте яскравих кольорів!

3. Ігрова зона.

Ідеально, якщо в цій зоні буде невеличкий столик, за яким бажаючі могли б грати у різноманітні настільні ігри, складати пазли тощо. Тут же можна розкласти і інвентар для рухливих ігор.

4. Для художньо-творчої діяльності.

Тут все дуже просто. У цьому осередку буде зберігатися приладдя для творчих занять: від фломастерів та альбомів до полімерної глини та пластилін. А ще саме тут варто зробити невеличку виставку дитячих робіт. До речі, не обходьте увагою нікого! Адже роботи такої виставки можна змінювати хоч щодня, і кожен учень зрозуміє, що його оцінили.

5. Для проведення дослідів.

Це може бути справжній куточок природи, що розпалюватиме дослідницькі здібності ваших учнів. А досліджувати доведеться багато чого! Проте для початку діти можуть спостерігати за особливостями росту рослин чи за поведінкою рибок в акваріумі.

6. Для відпочинку.

Пам’ятаєте перші світлини з класів НУШ, на яких діти сидять на підлозі на зручному килимку? Він може стати центром зони для відпочинку та спілкування. Також тут чудово виглядатимуть зручні м’які крісла-пуфи та подушки. Тут ви можете спілкуватися з дітьми та грати в ігри, які зроблять клас справжньою командою, і тут же вони просто трохи відпочинуть та подумають.
До речі, саме тут можна розмістити «Дошку настрою», на якій кожен учень,  виставляючи навпроти свого прізвища чи фото певний смайлик, зможе показати, що відчуває: захоплення, здивування, смуток, радість тощо. А ви зможете слідкувати за тим, як змінюється настрій дітей упродовж дня.

7. Бібліотечка.

Це не означає, що шкільна бібліотека непотрібна та ходити туди ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­– зайве. Але своя міні-бібліотечка, де можна швидко знайти цікаву чи співзвучну з темою уроку літературу, ніколи не буде зайвою! Більше того, там добре влаштовувати справжній буккроссинг: учні та ви можете приносити туди власні книжки, які точно мають прочитати усі!

8. Осередок вчителя.

Це ваш особистий оазис, де все можна влаштувати так, як зручно особисто вам. Чи не чудово? Звісно, перш за все тут мають з'явитися зручні стіл з полицями/ящиками та стілець, шафи для дидактичних матеріалів. Зверніть увагу – стіл треба розташувати так, щоб ви могли бачити весь клас та бачити кожного учня.
І не забувайте, що ви не просто вчитель, а жива людина, тож сміливо розміщуйте тут те, що вам подобається: квіти, світлини близьких, сувеніри від учнів тощо. До речі, на стіні біля столу можна повісити у красивих рамочках дипломи з курсів підвищення кваліфікації чи за участь у різноманітних конкурсах.
Новий освітній простір – чудовий шанс дати волю власній фантазії та створити клас своєї мрії, в якому буде зручно і вам, і дітям.