субота, 27 липня 2019 р.

Світові освітні тренди


5 світових освітніх трендів, які у всіх на вустах

Що чекає на освіту в найближчому майбутньому? Технології вже зараз змінюють освітній процес!
Щороку на виставку International Society for Technology in Education до Філадельфії (США) з’їжджаються понад 24 тисячі осіб, аби зрозуміти, як розвиватимуться технології в освіті.
ISTE – це міжнародна освітня організація, що вже 40 років проводить заходи для обміну досвідом серед освітянської спільноти в США. І найголовніше, що на цій виставці обговорюються не потенційні зони розвитку освіти у світі, а реальний досвід використання технологій, що безпосередньо впливає на навчальне середовище вже сьогодні.
Цьогоріч на виставці International Society for Technology in Education стало помітно: IT-корпорації (насамперед Microsoft і Google) захоплюють ринок освіти. І тут справді немає нічого дивного, адже вони сформували повноцінну інфраструктуру, сервіси та актуальний зміст. До того ж, і Microsoft, і Google розширюються шляхом збільшення свого партнерського кола: так вони можуть урізноманітнити зміст своїх програм і включити до них нові інструменти. Ці переваги дозволяють IT-компаніям легко конкурувати з держінфраструктурою і видавництвами, які випускають навчальну літературу.
Однак, це ще не все! ТОП-5 тенденцій розвитку освіти, які відкрилися під час ISTE:

 ТРЕНД #1 
Штучний інтелект вливається в освіту
Тут можна виділити два основних напрямки:
  • застосування цієї технології;
  • освоєння її використання.
Якщо говорити про перший аспекті, то сьогодні штучний інтелект застосовують тільки на дуже ранній стадії автоматизації шкільних процесів. Про використання автоматизованих програм для допомоги вчителю під час навчання не йдеться взагалі (або вкрай рідко). Зазвичай, такі продукти розробляють або сміливці-стартапери, або ж великі корпорації. Цей ринок настільки ж молодий і неосвоєний, як і використання технології віртуальної реальності в навчанні. Словом, якщо порівнювати відмоток застосування штучного інтелекту в освіті та фінансово-банківському секторі, – поки це небо і земля.
Проте із другим напрямком – усе набагато цікавіше. Йдеться про те, як навчити вчителів вчити дітей вчити машини. Це вкрай обговорювана тема, тому що нині штучний інтелект сприймається не просто як надбудова над усіма комп'ютерними технологіями, а стає значущим і знаходить широке застосування.

 ТРЕНД #2 
Комп'ютери – поза статтю
Критичне мислення та вміння розв’язувати проблеми – те, що потрібно в житті і дівчаткам, і хлопчикам однаково. За їх розвиток в школі відповідає «сomputer science» (аналогія в Україні – інформатика, але в американських школах більше говорять про сучасні технології та їх застосування у навчанні).
Сформований впродовж кількох десятиліть стереотип про те, що технології дівчаткам нецікаві, обмежував їхні можливості у вивченні комп’ютерних наук. Але зараз усе змінюється. Вчителі залучають школярок до занять комп'ютерними технологіями. І суспільство, здається, вже готове масово їх підтримати. Наприклад, останнім часом збільшилася кількість фільмів, де супергерой – жінка. Окрім цього, обертів набирають проєкти, що розповідають історії успіху жінок в IT-сфері.

 ТРЕНД #3 
Бавитися з ґаджетами можна з користю
Набирає обертів тренд, який підтримують, зокрема, корпорації «Apple» та «Google». Вони одними з перших зрозуміли, що боротися з телевізором марно, а треба використовувати цей ресурс, вклавши в нього корисний зміст. Так діти, що «залипають» у свої екрани, стали вчитися соціальним шаблонам за допомогою ігор та казок.
Тепер постає запитання: як вкласти у смартфони щось корисне, але так, щоб за формою це було так само круто, як гра на приставці? Поки тільки творці «Minecraft» знайшли шлях c тематичними проєктами, де змішалися історія, дослідження, мистецтво і програмування.

 ТРЕНД #4 
Помилятися корисно!
Звісно, нейронауки допомагають краще проаналізувати методики навчання, тому й здаються вузькоспеціалізованими. Однак вони допомагають усвідомити важливий момент – навчання через помилку. Створюється ситуація, в якій помилка допомагає створити схему розв’язання проблеми та, водночас, стає прихованою підказкою.
У цей момент спрацьовує оновлення розумового апарату, який відповідає за критичне мислення, через Perception-Action Cycle (цикл «сприйняття – дія»). На дитину це працює так само, як класична ендорфіноводофамінова петля в гейм-дизайні. Про цей підхід нобелівський лауреат Річард Фейнман говорив на своїх лекціях: «Радість від того, що ви зрозуміли, як розв’язати проблему». Тільки без усіляких зірочок чи віртуальних винагород.
Раніше підхід з візуалізацією схеми вирішення через помилки було дуже складно відтворити в підручниках та офлайновому середовищі. Але завдяки цифровому формату, інтерактиву та анімації з'явилися зовсім інші можливості.
Здається, що це надто сміливий підхід, але якщо замислитися, то в житті ми лише так і вчимося по-справжньому.

 ТРЕНД #5 
Космос і STEM в освіті
STEM продовжує розвиватися: нові продукти, конструктори, програмовані роботи для дітей. Все це вже є. Але зараз ми бачимо серйозні зміни і підтримку великих корпорацій, які донині не були причетні до ринку освіти. Щоб показати важливість STEM, ідеологи додали космос, а разом з ним і NASA.
Вода на полюсах Місяця як заправка, інфраструктурна програма Джеффа Безоса, стомільйонний бюджет NASA на піар, мільйонні перегляди роликів запуску SpaceX на YouTube. Все це стає модним рушієм, який відбивається й на освіті.
На виставці International Society for Technology in Education у NASA був не лише свій стенд, а й ціла ігрова секція з майстер-класами. На них показували проєкти, які можна реалізувати в будь-якій школі: колаборація з Microsoft, світами Minecraft і Google. Все як у фільмі «Марсіанин», тільки для школи.
Уже з'являються компанії, які створюють набори для експериментів у класі та вдома. Наприклад, Science Journal, підтримуваний Google, розповідає, як вивчати рух за допомогою акселерометра в телефоні.
Посилання на «Мєл.fm»: https://mel.fm

PISA - 2018


Коли оприлюднять результати PISA-2018?

У МОН анонсували термін публікації оцінювання міжнародного дослідження навичок та компетентностей учнів.
Торік Україна вперше взяла участь у масштабному дослідженні PISA, метою якого є з’ясувати наскільки учні здатні застосовувати здобуті у школі знання та навички у реальному житті. Програма також націлена на оцінювання систем освіти в різних країнах світу. Учасники дослідження – учні, що навчаються у 7 класі та вище, яким виповнилось 15 років (середньостатистична вікова межа учнів, які закінчують основну школу в школах країн-учасниць проєкту).
Окрім України, у 2018 році до оцінювання долучилися майже 80 країн світу і вже наприкінці цього року (у грудні 2019 року) в Україні стануть відомими результати національного дослідження школярів. Тоді звіт викладуть у вільний доступ і результати міжнародного оцінювання учнів стануть відкритими для аналізу системи оцінювання. Також, ймовірно, буде оприлюднено і повний міжнародний звіт PISA.
Важливим для нас є правильне розуміння та інтерпретація отриманих у результатів дослідження даних. Потрібно чітко розуміти, що ми отримаємо інформацію про стан освіти України впродовж десятиліть до проведення самого дослідження. Це не фіксація стану освіти в цей момент і ефекту політики, яка здійснювалась в останні роки, – зазначив заступник міністерки освіти і науки Вадим Карандій.
У МОН повідомили, що після публікації висновків Програми міжнародного оцінювання учнів PISA-2018 відбудеться опрацювання відомостей, завдяки яким фахівці мають сформувати пункти можливих змін для системи освіти України. Також заступник міністерки висловив сподівання, що отримані результати дослідження зацікавлять усіх учасників освітнього процесу, передовсім тих, які відповідають за освітню політику і займаються розробкою нових стандартів.
На сьогодні, Український центр оцінювання якості освіти має спеціальну Дорожню карту, яка допоможе проаналізувати дані результатів PISA-2018.
Ми отримаємо реальні дані про те, які компетенції є сформованими в українських учнів і студентів. Зможемо не лише побачити себе на тлі інших країн, а й матимемо можливість порівнювати власні результати впродовж імплементації реформ, – пояснила заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.
За словами представників УЦОЯО, у найближчому майбутньому планується робота з журналістами і аналітиками над ефективним розповсюдженням і поясненням результатів PISA-2018.
Для того, щоб результати використовувались коректно, потрібен аналіз. Неправильна інтерпретація може призвести до хибних кроків. Нам важливо не просто отримати результат, а з’ясувати, які чинники вплинули на нього. Наступний крок – використати інформацію для прийняття політичних та управлінських рішень заради вдосконалення того, що в нас є сьогодні, – резюмувала Тетяна Вакуленко.
Паралельно з опрацюванням отриманої інформації, триває підготовка до наступного оцінювання PISA, яке відбудеться у 2021 році. Під час наступного дослідження в Україні відбудеться впровадження ряду змін:
  • пілотування розділу «Креативне мислення»;
  • залучення до тестування дітей з особливими освітніми потребами;
  • комп’ютерний формат тестування.
Усі ці нововведення потребують додаткової підготовки. Зокрема, готується до запуску новий сайт PISA в Україні. Він дозволить учням пройти тестування онлайн, а вчителям – одразу отримати результат і скористатись інструкцією для його перевірки.
Презентацію Дорожньої карти імплементації результатів міжнародного дослідження якості освіти PISA в Україні можна переглянути тут:
Висновки дослідження допоможуть зрозуміти на якому саме рівні знаходяться знання та навички учнів України. Окрім того, стане чітко зрозуміло, які переваги та недоліки є в нашій освітній системі. Але найголовніше – тестування продемонструє готовність наших юних громадян до дорослого повноцінного життя в сучасному суспільстві, в якому практичні навички та знання набагато важливіші, ніж оцінки, що майорять у табелі.

Вам також можуть стати у пригоді:

Посилання на МОН: https://mon.gov.ua

вівторок, 23 липня 2019 р.

Вчитись чи не вчитись?


«Вчитись чи не вчитись?» – одвічне питання батьків щодо навчання дітей влітку

«Нехай дитина відпочине! Скільки того дитинства» на противагу «Та, Ви що, у дитини ж за 3 місяці мозок атрофується!». Хто ж має рацію? Запитаємо у психологів.
На початку канікул безліч батьків стоять перед вибором – чи варто влітку «обтяжувати» малечу навчанням або просто дати дітям можливість повноцінно відпочити. «Всеосвіта» поспілкувалася з психологами й дійшла одностайного висновку – навчання влітку необхідне для повноцінного розвитку дитини. Чому так? Зараз пояснимо!
 Для чого дитині навчатися влітку? 
Попри розповсюджену позицію батьків, навчання під час канікул важливе не лише для додаткової підготовки до школи чи заради підвищення рівня знань, а, радше, для того, щоб розширити можливості розвитку вищих психічних функцій (це наприклад: увага, мислення, уява, мова).
Вищі психічні функції, такі як пам’ять, спілкування і т. ін. особливо активно розвиваються у дітей в різні й конкретні періоди. Наприклад, пам’ять особливо ефективно удосконалюється у період з 2-х до 5-и років. Тобто з дитиною в кожен окремий момент життя відбуваються дуже важливі зміни, яким може посприяти навчання, – зазначає сімейний психолог Євген Ідзиковський.
Психологи пояснюють, що існують певні вікові особливості розвитку дитини (згідно з теорією вищих психічних функцій), тому, коли дитина перебуває у пізнавальному процесі, навчання налагоджує покращення мозкової активності, що позитивно впливає на формування надважливих психічних функцій.
 А як же відпочинок? 
Вочевидь, надмірні навантаження здатні викликати перевтому, що вкрай негативно впливає на ефективність дитини та її загальне самопочуття. Саме тому батькам важливо звернути увагу на певні деталі, викриваючи свого маленького «ледаря». Тож, дитина потребує радикальної зміни режиму відпочинку та вашої підвищеної уваги, якщо у неї:
  • погіршився апетит;
  • розлади сну;
  • з’явилися синці під очима, блідість;
  • прояви неврозу (дитина гризе нігті й т. ін.);
  • виникли порушення мовлення (затинання, заїкання і т. п.).
Якщо ж подібних тривожних поведінкових моделей у дитини немає, тоді сміливо можете приступити до просвіти свого чада. Ніхто не заперечує, що відпочинок життєво необхідний для ефективного функціонування. Зазвичай для того, щоб якісно відпочити, фахівці радять змінити вид активності – наприклад, після інтелектуальної діяльності найкращий відпочинок – це творчість або фізичні навантаження і, відповідно, навпаки.
Така особливість людського організму зумовлена залученням лівої половини мозку під час розв’язання логічних задач, виконання розрахунків, установлення послідовностей та правої півкулі, яка відповідає за творчу складову особистості, її уяву, почуття ритму та сприйняття музики.
 Навчання без нудьги 
Навчання влітку, зазвичай асоціюється із сумною дитиною, яка із жалем визирає у вікно, аби побачити своїх одноліток, які бавляться на вулиці. Але це не обов’язково має бути так! Коли говоримо про навчання – не завжди йдеться про щоденне гортання шкільних підручників. Варто привчити дитину до постійного самовдосконалення і показати, що процес пізнання – надцікаве заняття, адже у світі ще стільки незвіданого.
Перш за все, необхідно, щоб літнє навчання подобались дитині, тож позбудьтесь усіх рудиментів шкільної рутини – приберіть указки, свій генеральський тон і спробуйте просто зацікавити дитину чимось новим, – рекомендує дитяча психологиня Юлія Кротова.
Силувати дитину коптитися кожного дня над підручниками – це заздалегідь провальна стратегія. Ви ризикуєте знищити інтерес дитини до навчання та пізнання. Так, у вас буде в активі бурхлива імітація інтелектуальної діяльності, але чи принесе таке вдавання користь – риторичне запитання. Тому краще пояснити вашому домашньому «студентові», що він теоретично готується до такого собі практичного заняття. Наприклад, після штудіювання літератури з географії можете сходити з дитиною у невеличкий одноденний похід, де школяр зможе продемонструвати свої вміння та навчитися нового (звісно, якщо у вас до такого відпочинку лежить душа). Або ж поїхати на реконструкцію лицарських боїв, як ілюстрацію до прочитаного в посібнику з історії. і т. ін.
Після прочитання художньої літератури, влаштуйте перегляд кінофільму чи театральної вистави за мотивами твору, з подальшою дискусією на тему «Книжка виявилась кращою…»
 Твердий «кулак» чи вільна воля? 
Зазвичай усі діти на літо отримують список літератури, який необхідно прочитати за канікули. Але якщо дитина віддає перевагу книжкам, які їй подобаються і не надто тягнеться до «обов’язкових для прочитання», не варто хвилюватися. Навчіться поважати бажання та думку дитини. Якщо школяра саме зараз кличуть погратися на вулицю друзі або він просто не налаштований на заняття, краще перенести їх на декілька годин пізніше. Зрештою, дитина має право на відпочинок.
Проте варто не перестаратися: якщо такий настрій зберігається впродовж кількох днів і школяр не реагує на жодні вмовляння, проявляйте твердість характеру та спонукайте дитину до занять, але без застосування фізичних покарань. Людський мозок заточений на те, щоб навчатися з інтересом, і, якщо цього не відбувається, важливо щось змінити.
У кожному випадку категоричної відмови від навчання необхідно розбиратися. Іноді, окрім прямого примусу, більше варіантів, на жаль, не залишається. Звучить він приблизно так: «Я працюю, робота – це дуже важливо. Для тебе навчання – це робота. Я працюю і ти працюватимеш – сідай і вчися!». Дуже важливо зрозуміти, що вмовляння у такій ситуації не спрацюють. Подібний спосіб спілкування формує відчуття рівності у дитини з батьком/мамою, а в момент навчання це лише зашкодить. Якщо дитина почне сумніватися, хто тут головний, то взагалі може припинити робити будь-що, – розповідає Євген Ідзиковський сімейний психолог з багаторічним досвідом.
Психологи радять батькам обов’язково бути твердими у своїй позиції під час навчання дитини (але не жорстоким), точно знати, що їм потрібно. Демонструйте свою впевненість дитині, щоб у неї навіть не залишалося жодних сумнівів у вашій компетентності.
 Ідеальне освітнє літо 
Якщо з успішністю школяра все гаразд, то важливо за канікули закріпити здобуті раніше знання, але робити це під час звичайних повсякденних справ. Замість того, щоб змушувати дитину писати твір, можна завести щоденник, де вона записуватиме щодня або щотижня найважливіші події. Навички письма також можна відточити, складаючи переліку домашніх справ на наступний день або список необхідних для покупки продуктів.
Дитині, яка вже почала вивчати іноземну мову, можна запропонувати перегляд улюблених мультфільмів мовою, що вона вивчає. Найчастіше мультики містять прості слова, які розуміють діти в тій країні, до того ж, улюблені мультиплікаційні стрічки діти знають ледь не на пам’ять, тож у них легко асоціюватимуться нові слова з вже відомими смислами. Спілкування з іншомовними дітьми зараз стало також доступним, для цього допоможуть різноманітні спеціальні додатки, де носії мови розмовляють з тими, хто її вивчає (але, звісно ж, разом з дорослими, для ще маленьких школярів).
Арифметика і зовсім проста для вивчення, адже оточує нас майже скрізь. В магазинах можна порівнювати ціни, рахувати кількість голів та лап у собак, які йдуть назустріч під час прогулянки, перед зустріччю гостей розрахувати кількість їжі, що знадобиться тощо.
Спробуйте доручити організацію подорожі вихідного дня своїй дитині. Озвучте бюджет поїздки, бажану віддаленість місця призначення та важливі для вас умови (наприклад, обов’язкова наявність інтернету для роботи, підземний паркінг чи наявності душу буде достатньо) тощо.
Не забудьте повідомити мету ваших мандрів – це може бути від «Поїдьмо туди, де надзвичайно смачна кухня» до «Пам’ятаєш, ми хотіли сфотографуватися з бізоном?». Нехай обере цікаве місто, найзручніший вид транспорту, щоб туди доїхати, розрахує кошти, аби не вийти за рамки бюджету і розпланує дозвілля – вибере пам’ятки, які варто відвідати, перегляне перелік гастрономічних закладів, підготує список обов’язкових справ туриста, який потрапив у цю місцину…
Така вправа дозволить дитині залучити свої математичні вміння, здатність аналізувати та зіставляти важливу інформацію. Звісно, після остаточного планування варто переглянути, що саме зорганізував ваш «літній студент». Якщо будуть якісь неточності або деталі, на якій не звернула увагу дитина, спробуйте дуже м’яко допомогти чи покращити невеличкі аспекти. Але до того, як пропонувати це завдання, пообіцяйте, перш за все собі, що обов’язково поїдете у цю подорож і переважна більшість плану, створеного дитиною, реалізується. Під час подорожі дитина так само ефективно зможе пізнавати світ, довідавшись щось нове.
Звісно, батьки влітку не можуть усі 100% свого часу виділити дитині, але, якщо у вас є можливість хоча б декілька годин на день присвятити спілкуванню зі своїм чадом, то зробіть це.

Гра "Шифрувальник"

«Шифрувальник»: гра для таємних агентів
Хочете, щоб ваше заняття, урок, відпочинок в літньому таборі чи сімейний вечір стали квестом для дітлахів? Якщо так, то хутчіш до нас! Команда "Всеосвіти" створила мегапозитивний декодер.
Удитинстві всі ми були у захваті від пригод і таємниць! Хотілося, щоб наше життя було схожим на детектив, а ми самі стали героями, які рятують світ, виконуючи надважливі місії.  Саме тому команда «Всеосвіти» створила «Шифрувальник». Секретні коди можуть бути використані для розвитку математичних навичок, читання, роботи над словами та багато чого іншого. Ця гра ідеально підходить для  тематичних вечірок, свят, де діти можуть стати секретними агентами та влаштувати таємне полювання за скарбами. Варіантів проведення цієї чудернацької гри безліч!

 Інструкція:
►Виріжте всі деталі.
►У колі (диску)  №1, №2 та в допоміжному білому мініколі №4 – виріжте серединки. Будьте уважними, середину кола №3 необхідно розрізати по пунктирних лініях так, щоб утворилися смужки, прикріплені до кола.
►Складіть диски в такій послідовності: №4 - №1 - №2 - №3.
►Закріпіть їх разом, зігнувши лінії розрізу кола №3 всередину.
► Переверніть утворений «Шифрувальник» на зворотну сторону. Приклейте смужки розрізу до білого кола №4. Закріпіть все колом з логотипом «Веосвіта».
Завантажити за посиланням: https://vseosvita.ua/library/sifruvalnik-136927.html
«Шифрувальник чисел»
Якщо вам необхідно провести цікавий підсумковий урок, вікторину чи квест, перевірити математичні здібності дітей – «Шифрувальник» вам допоможе в цьому!
 Як закодувати число, приклад? 
♦ Задумайте унікальний секретний ключ, за допомогою якого ви зможете закодувати число.  Він складається з 2 літер (необхідно вибрати на великому та середньому колі). Таємний ключ може бути різним! Для прикладу ми візьмемо  АУ.
♦ Додаткове коло з віконечком нам допоможе дізнатися, яке число від нас приховане.
♦ Вирівнюємо всі кола в положення секретного ключа ( в нашому випадку – це АУ) і фіксуємо 2 диски (великий і середній) пальцями, щоб залишився рухомим тільки диск із віконечком.
♦ Кодуємо спочатку число. Давайте потренуємося разом:  1 відповідає код ЄЮ– ІВ12 – ОЗ і т. д.
♦ Тепер переходимо до складнішого. Нумо кодувати приклад!
15 – 5 + 8 =?
Я думаю, що ви вже здогадалися, що 15 відповідає СЇ – 5 (ІВ) + 8 (КД) = ?
Маємо такий зашифрований приклад:
СЇ – ІВ + КД = ?

 Як розшифрувати приклад?
♦ Необхідно отримати код прикладу ( в нашому випадку – це «СЇ – ІВ + КД = ?» )  і обов′язково секретний ключ (АУ).
♦ Виставте всі диски в положення секретного ключа АУ.
♦ Для кожного шифру, який складається з 2-ох літер запишіть число-відповідник. На нього вказує віконечко на рухливому диску.
СЇ відповідає 15  ІВ (5) + КД (8) = ?
Маємо такий розкодований приклад:
15 – 5 + 8 = ?
Тепер нам легко порахувати і знайти правильну відповідь. Таким способом можна шифрувати приклади на додавання, віднімання, ділення, множення. Все залежить від вашої фантазії!
Кодуйте із задоволенням та залишайтесь разом із «Всеосвітою» . 
Завантажити за посиланням: https://vseosvita.ua/library/sifruvalnik-136927.html

МОН рекомендує викладати так!

Освітнє відомство оприлюднило чинні методичні рекомендації для вчителів з викладання навчальних предметів на 2019/2020 навчальний рік.
Міністерство освіти і науки України спільно з Національною академією педагогічних наук та Інститутом модернізації змісту освіти розробили практичні рекомендації для вчителів. Методичні вказівки розраховані для запровадження у закладах загальної середньої освіти вже у 2019/2020 навчальному році.
Згідно з рекомендаціями, укладеними для викладачів усіх навчальних дисциплін, сучасна освіта має ґрунтуватися на компетентнісному та особистісно орієнтованому підходах до навчання. Саме тому до змісту всіх навчальних програм запроваджено компетентнісний підхід, який відповідає стратегічному напрямку розвитку освіти в контексті положень Концепції «Нова українська школа». Оновлені освітні плани характеризуються особливостями запровадження декількох наскрізних змістовних ліній:
  • «Екологічна безпека та сталий розвиток»
    підсилює формування у школярів соціальної активності, відповідальності й екологічної свідомості;
  • «Громадянська відповідальність»
    забезпечує розвиток соціальної й громадянської компетентностей, дає повноцінне розуміння терміну «відповідальний громадянин», визначає його функціонування;
  • «Здоров'я і безпека»
    сприяє реалізації здоров’язбережувальної ключової компетентності, орієнтуючи учня на духовний, емоційний, соціальний та фізичний розвиток;
  • «Підприємливість та фінансова грамотність»
    навчання молодого покоління українців ощадливості, раціонального використання коштів, планування витрат, стимулювання лідерських ініціатив;
  • інші компетентності, передбачені стандартом освіти.
Усі закладені провідні соціально й особистісно значущі ідеї послідовно розкриватимуться у процесі навчання й виховання сучасного українця. Зазначені сенси вкрай необхідні учням для формування ціннісних і світоглядних орієнтацій, тож змістові лінії інтегруватимуться в освітній процес у кожен з навчальних предметів.
Оновлені навчальні програми передбачають розв’язання завдань реального змісту, виконання міжпредметних навчальних проєктів, роботу з різними джерелами інформації.
Спільними навичками для усіх дисциплін є читання з розумінням, уміння висловлювати власну думку усно і письмово, критичне та системне мислення, здатність логічно обґрунтовувати позицію, творчість, ініціативність, вміння конструктивно керувати емоціями, навички оцінювати ризики, вміння ухвалювати рішення та розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми.
В оприлюднених рекомендаціях також зазначено:
Зміст навчання базуватиметься на положеннях дидактики, психології, методики, підборі оригінальних завдань і видів діяльності, моделюванні творчої діяльності учнів, урахуванні розвитку мовних, соціальних, громадянських, здоров’язбережувальних та інших компетентностей, визначених навчальними програмами.
Мотивом до внесення змін в чинну систему освіти України, за словами представників освітніх відомств, виступили не лише вимоги до якості сучасної освіти, а ще й потреба запровадження у навчання європейських цінностей. Розвиток української  освіти МОН вбачає в інтеграції світових та європейських стандартів.

Конкретні рекомендації для кожного з учителів знайдете у документах, розділених за категоріями. Методичні рекомендації для вчителів:


неділя, 14 липня 2019 р.

Мультфільми для школярів про інтернет-залежність

Психологія День безпечного Інтернету

7 мультфільмів для школярів про інтернет-залежність

Добірка яскравих мультфільмів про переваги сучасних технологій та приховані небезпеки, які можуть загрожувати окремим людям та суспільству в цілому.
Ґаджетозалежність. Ви також це помічаєте? Усе частіше бачимо молодь, підлітків і дітей, які замість звичайного спілкування та жвавих ігор обирають віртуальну реальність ґаджета. Звісно, можна сказати, що інакше і не може бути  у світі сучасних технологій. Однак, якими можуть бути наслідки?
Редакція освітнього проекту «На Урок» дібрала 7 змістовних мультфільмів, які допоможуть у невимушеній формі розповісти про переваги і недоліки сучасних технологій.

Мультфільм «Мобільні – це класно»

Смартфон – один з найкорисніших винаходів людства. За допомогою цього ґаджета можна вирішити безліч проблем: вчасно прокинутися, згадати про важливі справи, зорієнтуватися на незнайомій місцевості, поспілкуватися з друзями та багато іншого.
Водночас уся корисна багатофункціональність може спровокувати виникнення залежності (ігроманію, безцільний серфінг в інтернеті, витіснення реального життя віртуальним у соцмережах та інше).
Анімацію було створено у 2017 році індійською мультиплікаційною компанією Toon Explainers.
Запропонуйте школярам подивитись мультфільм і проаналізувати, як часто протягом дня вони використовують смартфони без конкретної мети.

Мультфільм «Історія двох пар»

Кожен прагне знайти свою «другу половинку» та мріє про романтичні стосунки, в яких є кохання, взаємоповага та спільні інтереси. Що відбувається, коли інтереси в парі різняться? Як смартфон може стати на заваді нормальному спілкуванню?
У мультфільмі йдеться про енергійного хлопця, який закохався у вродливу дівчину. Однак, попри його спроби привернути увагу дівчини і здивувати її романтичними побаченнями, – все було марно. Усю свою увагу вона зосереджувала лише на ґаджеті.
Анімацію створено у 2015 році командою французьких студентів-мультиплікаторів з ARIES Lyon, режисер Вільям Лев.
Подивіться цей мультфільм під час класної години (сюжет оптимальний для перегляду учнями середніх та старших класів). Обговоріть зі школярами, як залежність від ґаджетів позбавляє людину реального життя та руйнує її стосунки з близькими.

Мультфільм «Ти також заблукав у цьому світі, як і я?»

Змістовна анімація яскраво зображує, як сучасне суспільство руйнує своє життя, зловживаючи технологіями.
У мультфільмі демонструються різноманітні життєві ситуації, в яких учасники мали б жваво спілкуватися чи допомагати один одному. Насправді ж, ніхто нічого не помічає навкруги, втупившись у власний смартфон, а пріоритети кожного жахають своєю примітивністю – зробити вдале селфі, отримати більше лайків та спіймати більше Пікачу.
Анімацію було створено у 2016 році лондонським ілюстратором Стіком Каттсом. Звукове оформлення до мультфільму – саундтрек із відомого французького фільму «Амелі» (фільм у 2002 році відзначений премією «Оскар», у тому числі у номінації «Кращий звук»).
Перегляньте мультфільм разом зі своїми учнями та проаналізуйте, скільки часу кожен витрачає на користування смартфоном, що при цьому отримує, а що насправді втрачає.

Мультфільм «Залежність від соціальних медіа»

Здавалося б, смартфони, обладнані безліччю додатків, мають береже наш час, а насправді вони викликають залежність. Соціальні мережі мають об’єднувати людей, проте часто стають на заваді звичайному спілкуванню.
Мультфільм було створено у 2016 році. Це навчальний проект групи студентів на чолі з Ритою Рао з індійського коледжу Пуна.
Подивіться мультфільм та обговоріть з учнями, чи справді необхідно на сторінках у соціальних мережах викладати світлини і дописи, описуючи все, що відбувається у житті. А також поговоріть про те, що активність у соціальних мережах не замінить живого спілкування.

3D-анімація «Приклеєний»

Усі діти обожнюють гратися. Для них це не просто забавка, а й спосіб пізнання навколишнього світу. А що відбувається, коли дитина більшість часу проводить, граючись у комп'ютерні ігри? Які загрозливі наслідки для психіки дитини може мати віртуальне середовище?
Анімацію було створено у 2012 році студентом Академії мистецтв Бецалель (Ізраїль).
Подивіться мультфільм разом з учнями під час класної години та поговоріть про те, чим загрожує ігрова залежність та як уникнути такої небезпеки.

3D-анімація «Смартфонозалежність»

Сучасні смартфони, які мають добре розвинений функціонал, усе частіше забирають усю увагу людей, які втрачають пильність і контроль над тим, що відбувається навколо. Це, у свою чергу, може становить загрозу життю власників ґаджетів, а також життю та здоров'ю оточуючих.
Анімацію було створено у 2014 році індійською компанією Dreamline Group.
Перегляньте мультфільм, обговоріть із дітьми, в яких випадках і чому не можна користуватися ґаджетами та слухати гучно музику.

Мультфільм «Технології та родина»

Через стрімкий ритм сучасного життя більшість родин збирається разом, у кращому випадку, тільки ввечері. Це той час, коли можна поспілкуватися і просто побути разом. Однак це не завжди вдається, якщо кожен перебуває на «своїй хвилі».
Анімацію було створено венесуельським ілюстратором Елізером Кастілло.
Подивіться мультфільм разом зі школярами та поміркуйте, чому технології, які мають поєднувати людей, насправді віддаляють їх.

Звісно, ми не можемо відмовитись від користування зручними гаджетами, але ми маємо навчити школярів використовувати їх з максимальною користю, уникаючи потенційних небезпек.

Страх дітей перед усними відповідями

Психологія

Дитячий страх перед усними відповідями: долаємо проблему разом

Корисні ідеї, які допоможуть залучити всіх учнів до процесу навчання.
Чи є у вас учні, які добре знають навчальний матеріал, творчо виконують письмові завдання, але роблять все можливе, щоб не відповідати усно? Вони просто не можуть або не хочуть починати говорити чи навіть висловлювати свою думку. А сьогодні це вміння є одним із найголовніших! Адже у нашому конкурентному світі потрібно вміти справляти позитивне враження та швидко висловлювати свої ідеї.
Існує чимало чинників, які спонукають дітей бути «мовчунами» на уроках:
  • сором’язливість;
  • страх зробити помилку;
  • боязнь розчарувати вчителя чи однокласників поганою відповіддю;
  • нестача мотивації чи зацікавленості навчанням;
  • низький рівень знань із навчального предмету;
  • вплив репутації «суворого вчителя», який покарає за погану відповідь;
  • невпевненість у якості власних знань та ідей (небажання говорити «загальновідомі речі»);
  • негативний досвід виступу на уроці чи під час ведення дискусії.
Усі вони можуть однаково негативно впливати на дітей будь-якого віку. Також часто даються взнаки індивідуальні психологічні особливості школярів (характер, темперамент тощо). Тож учителю потрібно знайти особливий підхід до кожного учня та допомогти йому відкрити свій потенціал. Адже якісна освіта – запорука успішної самореалізації особистості.

Створіть у класі доброзичливу атмосферу

Це нормально, коли людина поводиться обачно та намагається добре продумати кожне сказане слово. Та погодьтеся, якщо ви добре знаєте оточуючих, якщо в колективі панує доброзичлива атмосфера, то страх висловлюватися перед іншими швидко проходить. Тож частіше використовуйте такі форми роботи, які дозволять об’єднати дітей, виховати у них доброзичливе ставлення до інших та пояснити, що думка кожного однаково важлива. Також нагадайте учням, що потрібно уважно слухати співрозмовників, не перебивати і бути ввічливими.
 
Також варто частіше цікавитись думками школярів щодо навчальних питань і повсякденних проблем. Це дозволить показати, що думка кожної дитини важлива для вчителя. Тоді активність учнів на уроці буде спрямована не лише на отримання оцінок, а й стимулюватиметься щирим бажанням розказати своїм однокласникам та педагогу щось дійсно цікаве.

Використовуйте для дискусії спеціальні жести

Іноді школярі не хочуть відповідати, адже бояться реакції однокласників та шуму, який може здійнятися під час їхнього виступу. Щоб послабити таке напруження, запропонуйте дітям створити набір умовних жестів, які можна використовувати під час обговорення. Наприклад, домовтеся з ними про сигнали, які матимуть значення «так», «ні», «гарна ідея», «недостатня аргументація» тощо. Використовуючи їх, слухачі можуть миттєво висловлювати свою думку, а доповідач – краще реагувати на зауваження.
 
Такі елементи роботи дозволять залучити до обговорення більше дітей, адже застосовуючи відповідні жести, вони також ставатимуть учасниками дискусії. Крім того, саме так діти можуть ще раз показати, що мають власну думку. А отже, вони зможуть хоча б тезово поділитися нею з іншими школярами. Саме це може стати першим кроком до включення «мовчунів» в активну роботу.

Допоможіть створити ланцюжок відповідей

Часто діти, яким складно відповідати усно, пишуть непогані роботи. І це можна легко використати: успішність у письмовій роботі може стати стимулом для розкриття ораторського потенціалу. Тож запропонуйте школярам висловити ідеї у своїх зошитах. Під час виконання роботи уважно відстежуйте відповіді школярів та запропонуйте їм поділитися думками з іншими учнями. Для того, щоб краще мотивувати дитину, можна сказати, що «ця ідея дуже цікава – розкажи про неї іншим».
Так учням буде значно легше висловитися, адже їхня ідея вже сформована, її треба лише прочитати. Крім того, похвала вчителя неабияк піднімає самооцінку школярів, надає додаткової ваги їхнім старанням. Так, із кожною новою відповіддю варто просити учнів висловлюватися більш детально та проводити короткі колективні обговорення.

Частіше об’єднуйте дітей у команди

Нерідко школярі намагаються не відповідати на уроках, побоюючись висловлюватися перед іншими учнями. Чудовий спосіб позбутися невпевненості – систематично об’єднувати дітей у команди для спільного виконання завдань. Це формує звичку призвичаюватися до нових умов роботи та навчає спілкуватися.
Наприклад, можна запропонувати дітям створити навчальний проект. Працюючи над ним, вони отримають неабиякий досвід комунікації. Учні будуть презентувати власні ідеї для членів своєї команди, а вже згодом – для всього класу. Також намагайтеся відслідковувати ідеї та думки, які формулює конкретна дитина. Це дозволяє краще зрозуміти її індивідуальні особливості та дібрати потрібні методи для налагодження взаємодії.

Використовуйте елементи гри

Безсумнівно, гра – це один із найбільш дієвих засобів зацікавлення дитини навчанням. Ігрові форми роботи просто необхідно використовувати для того, щоб показати: спілкування на уроках може бути цікавим та продуктивним. Наприклад, під час перевірки домашнього завдання чи на уроці корекції знань можна погратися звичайним гумовим м’ячем. Учитель ставить запитання і кидає м’яч одному з учнів. Кожна дитина, яка отримає його, повинна відповідати на запитання педагога чи висловлювати власні ідеї щодо нього. Це зробить роботу невимушеною, а інтенсивний темп дозволить усім школярам взяти активну участь у роботі.
Частіше застосовуйте на заняттях ігрові форми роботи, які включатимуть різні мовленнєві активності. Наприклад, можна організувати тематичні дебати, реалізувати проект судового засідання чи провести ток-шоу.

Поясніть, що конструктивна критика – це добре

Іноді школярі не хочуть відповідати на уроці, адже бояться зауважень учителя. Але вміння критично оцінювати факти є одним із найголовніших у ХХІ столітті. Тож спонукайте дітей щиро висловлювати свою думку, піддавати конструктивній критиці твердження інших та говорити «ні». Навчайте школярів шукати помилки та фейки (яких нині дуже багато). Також учні мають навчатися коректно висловлювати зауваження і з розумінням ставитися до помилок інших людей.
Запропонуйте дітям активно ставити запитання і вчителю, і однокласникам. Адже для того, щоб сформулювати запитання, необхідно продемонструвати власну ерудицію і знання матеріалу. Крім того, відповідь на таке запитання стає адресною і сприяє розвитку дискусії.

Поясніть учням, що помилятися – нормально

Чимало дітей дуже бояться помилитися. Але ж всі ми добре пам’ятаємо, що «не помиляється лише той, хто нічого не робить». Тож не втомлюйтеся пояснювати учням, що робити помилки – нормально. Головне – вчасно виправити їх і зробити відповідні висновки. Діти мають бути готові висловлювати свої ідеї, чути критику, відстоювати власну точку зору та робити потрібні висновки.
І не втрачайте нагоди хвалити дітей за успіхи. Та пам’ятайте, що компліменти мають бути винагородою за якісну роботу та мотивацією для подальшої наполегливої праці.

Зверніться за допомогою до батьків і своїх колег

Іноді одному вчителю складно зрозуміти причини того, чому дитина не бажає відповідати на його уроках. Можливо, їй нецікавий саме цей предмет. Або вона вважає, що має занадто низький рівень знань. А може, дитина банально боїться суворого педагога.
Але тут потрібно діяти дуже обережно, щоб учні не сприймали таку допомогу як примус. Батьки можуть ненав’язливо мотивувати дитину, допомогти їй дібрати найбільш ефективні методи підготовки до уроків, запропонувати цікаві ідеї виконання завдань та презентації їх результатів.
А як ви мотивуєте школярів бути активними на уроках? Діліться своїми ідеями та напрацюваннями з колегами!