вівторок, 12 листопада 2019 р.

Ефективні онлайн-сервіси

4 онлайн-сервіси для ефективної взаємодії вчителя та школярів

Добірка безкоштовних інтернет-ресурсів, які стануть у пригоді будь-якому вчителю.
Школа – це осередок постійної взаємодії вчителя та школярів. Саме від неї залежить успішність дітей та рівень їхньої зацікавленості навчанням. Однак часто педагогу банально не вистачає часу та можливостей, щоб відповісти на всі запитання дітей та отримати від них зворотній зв’язок. На щастя, існує чимало дійсно корисних інтернет-ресурсів, які допоможуть учителю вирішити цю проблему та організувати ефективну взаємодію зі школярами. 
Тож ми підготували для вас огляд чотирьох якісних, а головне – безкоштовних онлайн-сервісів, які допоможуть успішно працювати з учнями. Ці прості у використанні застосунки відкривають для вас чимало можливостей.

Plickers

Plickers – це мобільний додаток, який дозволяє вчителю організувати тестування та швидко отримати результати. І все це без використання великої кількості ґаджетів. Достатньо мати комп’ютер, проектор та смартфон. Щоб скористатися можливостями сервісу, потрібно зареєструватися на сайті та завантажити мобільний додаток (для iOS чи Android).
Перед початком роботи потрібно підготувати картки для відповідей (безкоштовно можна скачати 5 наборів). Кожна картка має свій QR-код, порядковий номер та буквені позначки для варіантів відповіді (A, B, C, D): праворуч, ліворуч, вгорі та внизу. Картки треба роздрукувати, наклеїти на картон чи заламінувати. 
Зверніть увагу: при створенні класу та включенні до нього дітей додаток автоматично присвоїть кожному порядковий номер, якому й буде відповідати певна картка з QR-кодом.
Програма дозволяє створювати запитання у двох форматах: із чотирма варіантами відповіді або ТАК/НІ. Готові завдання можна демонструвати на проекторі в режимі реального часу. Для цього треба увійти до свого облікового запису на сайті, активувати відповідний режим («Live view») та роздати дітям картки. Відповідаючи на кожне запитання, учні мають показувати свою картку так, щоб буквене позначення правильної відповіді було вгорі. Для фіксації відповідей учитель має направити камеру смартфона на картки та натиснути кнопку «Scan». Мобільний додаток зчитує QR-коди, а відповіді дітей виводяться на екран комп’ютера.

Trello

Trello – це онлайн-програма, яка допоможе вчителю організувати продуктивну командну роботу школярів (наприклад, створення проекту чи підготовку до предметного турніру). Сервіс дозволяє налагодити чіткий розподіл обов’язків і візуалізувати важливі аспекти взаємодії з дітьми (планування і терміни виконання роботи, обмін ідеями та корисними посиланнями, контроль на кожному з етапів). А щоб користувачам було ще простіше, програма має спеціальні маркери (картки, позначки та кольори). Це дозволяє створити власну систему взаємодії в команді. Щоб почати користуватися сервісом, потрібно зареєструватися («Sign up – It's Free») чи авторизуватися через свій Google-акаунт («Sign up with Google»).
Використовуючи цю онлайн-програму, ви зможете організувати ефективну взаємодію школярів. Діти навчаться розподіляти обов’язки між учасниками команди, нести відповідальність за дотримання термінів виконання та оперативно вирішувати будь-які проблеми. Одну дошку у Trello можна використовувати як для одного, так і для кількох проектів одночасно. 
Завдяки Trello кожен учасник проекту може стежити за перебігом роботи в режимі реального часу. Програмою також можна користуватися зі смартфону (дозволяє постійно тримати зв’язок між учасниками та швидко реагувати на нові виклики). Працюючи з Trello, вчителі та учні отримають цінний досвід онлайн-комунікації, навчаться планувати і структурувати свою роботу, а також нести відповідальність за її результати.

Edmodo

Edmodo – це інтерактивний онлайн-ресурс, схожий на соціальну мережу. Він покликаний допомогти вчителю виконати будь-які освітні завдання. Завдяки йому педагоги, школярі та батьки можуть успішно взаємодіяти та спільно вирішувати нагальні проблеми. Інтерфейс Edmodo перекладено українською мовою. Користуватися сервісом можна безкоштовно. 
Щоб почати роботу з ресурсом, необхідно зареєструватися на сайті (у якості вчителя, учня чи батьків). Для цього потрібно вказати вашу електронну адресу та ім’я. Одразу після цього можна починати роботу.
Із цим онлайн-ресурсом учитель зможе успішно організувати дистанційну взаємодію зі школярами. Можна створити віртуальний навчальний простір та наповнити його потрібною інформацією. Учні зможуть використовувати її у будь-який зручний час для поглиблення знань з певної теми, під час підготовки до ЗНО чи олімпіади, працюючи над проектом чи навіть на лікарняному. А ще онлайн-сервіс можна перетворити на відкритий майданчик для спілкування та вирішення актуальних питань. До того ж Edmodo чудово підходить для створення різноманітних завдань (тестів, вікторин, опитувань тощо) та зручного обміну ними зі школярами.

Linoit

Linoit – це віртуальна дошка (полотно), на якій можна закріплювати спеціальні стікери з інформаційними замітками, зображеннями, відео та документами. Над однією дошкою може працювати кілька школярів одночасно, що неодмінно розвиватиме навички командної роботи. На жаль, сервіс не має українськомовного інтерфейсу. Проте Linoit є інтуїтивно зрозумілим (також для перекладу можна використати налаштування браузера).
Щоб оцінити всі переваги сервісу, потрібно зареєструватися. Після цього треба увійти до власного кабінету та почати створення дошок та груп. Користувачі можуть змінювати розташування стікерів, фільтрувати нотатки за часом створення, створювати групу учасників (вказавши електронні адреси учасників у спеціальній розсилці). Працювати з ресурсом можуть і не зареєстровані користувачі. Однак їхні можливості обмежені (не можуть працювати у групі, редагувати полотна кілька разів та зберігати всі свої дошки). 
Сервіс дозволить учителю організовувати продуктивну групову роботу школярів, ефективне вивчення навчального матеріалу та цікаве виконання домашніх завдань. Використовуючи його, вчитель зможе проводити мозкові штурми, організовувати проектну роботу та впроваджувати дистанційне навчання. Це неодмінно допоможе вдосконалити навчальний процес.
Використовуйте ці сервіси у навчальному процесі. А також шукайте ресурси, які стануть у пригоді саме вам. І не забувайте ділитися секретами зі школярами та своїми колегами!

Лайфхаки "Як зберегти мотивацію до навчання"

Як зберегти мотивацію дітей протягом навчального року: 8 лайфхаків

Корисні поради, які допоможуть учителю стимулювати зацікавленість учнів до навчання.
Відсутність навчальної мотивації – це одна з найбільш актуальних проблем сьогодення. Адже нині діти перебувають у безмежному інформаційному просторі, який постійно пропонує їм щось нове. І часто воно може здаватися значно цікавішим, простішим та кориснішим за навчальний матеріал. Для того, щоб покращити ситуацію, необхідно шукати ефективні способи збереження навчальної мотивації. І їх, до речі, не так уже й мало.
Тож пропонуємо вашій увазі 8 корисних порад, які допоможуть підтримувати навчальну мотивацію школярів протягом усього року.

Що таке навчальна мотивація?

Навчальна мотивація – це усвідомлене та цілеспрямоване бажання навчатися та розвиватися. Вона ґрунтується на розумінні того, що шкільна освіта приносить реальну користь для конкретної дитини. Загалом, таку мотивацію можна поділити на зовнішню та внутрішню. 
  • Перша заснована на тому, що дитина навчається для того, щоб досягти певної мети, а ще отримує задоволення від цього процесу. 
  • Друга ж спрямована на здобуття конкретної винагороди, яка й спонукає школярів і школярок виконати певну дію.
Ефективність кожного виду навчальної мотивації може змінюватися залежно від ситуації. Та говорячи про довготривалу перспективу, дієвішою є саме внутрішня мотивація. Адже стабільна зацікавленість чимось (і навчання не є винятком) пов’язана з отриманням задоволення: від пізнання нового, спілкування з іншими людьми, проведення цікавих дослідів, вирішення складних завдань тощо.

Яка природа навчальної мотивації?

Мотивація – не вигадка сучасних маркетологів чи лайф-коучів. Це складне явище, яке супроводжується біологічними та психофізіологічними процесами в організмі людини. Так, внутрішню мотивацію підтримує дофамін – спеціальна хімічна речовина в мозку людини. Саме він допомагає нам відчувати задоволення від досягнення поставленої мети. Коли рівень дофаміну збільшується, відчуття задоволення зростає. Саме це мотивує нас і надалі докладати зусиль. А ще ця речовина значно покращує пам’ять, увагу та креативне мислення, а також додає рішучості.
Тобто, дофамін утворюється тоді, коли ми досягаємо бажаної мети, спілкуємося з цікавими людьми, жартуємо й сміємося, активно відпочиваємо, дивимося фільми, слухаємо музику тощо. Усвідомлення цих психофізіологічних процесів може неабияк допомогти вчителю у підтримці навчальної мотивації дитини, зробити її роботу усвідомленою, бажаною та результативною.

Лайфхаки, які неодмінно стимулюватимуть учнівську мотивацію

Як уже зазначалося вище, навчальну мотивацію школярів потрібно постійно стимулювати. Тоді діти самі будуть прагнути дізнатися якомога більше, адже розумітимуть мету власних старань.
1. Частіше змінюйте форми роботи школярів
Найгірше, коли діти починають сприймати навчання як рутину, чекаючи її скорішого закінчення. Адже буденність та одноманітність неодмінно викличуть у них нудьгу. Тож варто якомога частіше пропонувати школярам різноманітні завдання та нові форми роботи. Наприклад, можна проводити екскурсії та зустрічі з цікавими людьми, пропонувати творчі завдання та інтерактивні практичні роботи, створювати креативні навчальні проекти. З одного боку, це допоможе підтримувати високий рівень зацікавленості, а з іншого – учні розумітимуть, що їхні знання можна використовувати для вирішення найрізноманітніших завдань.
2. Покажіть, як навчання впливає на життя кожного 
Як не дивно, не всі діти будуть старанно і сумлінно навчатися для того, щоб у перспективі повторити успіхи Стіва Джобса чи Білла Гейтса. Чимало школярів бажають чітко розуміти, яку користь від школи можна отримати тут і зараз. І будьте певні, що слова «володіючи математичними знаннями, ти зможеш ефективно керувати своїми грошима» або «секрети біології та фізики допоможуть тобі накачати сильні м’язи» неодмінно піднімуть учнівську мотивацію. Адже навіть найвищі хмарочоси будуються з маленьких цеглинок.
3. Пам’ятайте, що навчання має викликати емоції
Шкільна програма передбачає, що діти мають зрозуміти і засвоїти чималі обсяги інформації. І погодьтеся, що звичайне зубріння не гарантує якісного запам’ятовування, а тим більше – розвитку ключових компетентностей. Щоб мотивувати школярів, необхідно додати навчанню емоційного забарвлення. Жарти, меми, історії з життя реальних особистостей, а також постійна взаємодія з іншими людьми – ось те, що викличе різноманітні, але такі важливі емоції. Навчання має стати цікавою мандрівкою, яка ніби й має чіткий маршрут, але завжди може здивувати та принести цілу пригорщу яскравих емоцій.
4. Розкажіть про «родзинку» вашого предмета
Покажіть, що ви самі отримуєте користь і насолоду від викладання свого предмета. Частина вашого запалу обов’язково передасться школярам. Покажіть, як ви використовуєте свої знання для покращення свого життя. Так, на уроках математики запропонуйте школярам розрахувати результативність улюбленої футбольної команди, оцінити потенційний прибуток від власного Ютуб-каналу чи дізнатися вартість ремонту своєї кімнати.
5. Не критикуйте, а спрямовуйте вірним шляхом
Від помилок ніхто не застрахований. Тим більше, що саме вони тисячоліттями допомагають людині успішно розвиватися та вдосконалюватися. Тож замість критики (навіть обґрунтованої) спробуйте частіше підтримувати школярів. Можна демонструвати свою підтримку та схвалення через смайли, щиру посмішку, коментарі у щоденнику тощо. Це покаже дитині, що вчитель не лише авторитет і лідер, а і союзник, який працює для досягнення спільної мети.
6. Знаходьте мотивацію у видатних особистостей
Спробуйте частіше ділитися з дітьми «мотиваційними порадами» видатних особистостей: висловлюваннями, емоційними промовами, секретами успіху. Впевнені, що ви зможете знайти їхні висловлювання і про навчання чи певну галузь знань! Таким чином хтось із дітей зможе знайти приклад для наслідування чи просто зрозуміти, що сумлінне навчання та копітка праця можуть допомогти втілити мрії у життя.
7. Спонукайте школярів до всебічної рефлексії
Людина здатна сприймати критику від інших та вдосконалюватися лише тоді, коли може критично оцінювати власні помилки. Тож частіше просіть учнів рефлексувати, самостійно оцінювати свої успіхи та невдачі. Адже розуміючи суть та причини проблеми, ми можемо знайти мотивацію до її вирішення.
8. Допоможіть учням відчути себе експертами і досягати більшого
Доведено, що один із найефективніших способів зрозуміти та запам’ятати щось – навчати цьому інших. Тож дайте дітям можливість стати експертами у певних халузях. Нехай вони зрозуміють суть проблеми та ознайомлять інших школярів із результатами своєї роботи. Наприклад, на уроці історії України хтось із дітей може детально ознайомитися з архітектурою часів Київської Русі та провести віртуальну екскурсію для інших учнів. Це неодмінно викличе у дітей інтерес та подарує позитивні емоції.
Неодмінно перевірте пропоновані лайфхаки зі своїми учнями. А також діліться власними секретами з колегами зі всієї України!