субота, 14 листопада 2020 р.

ЗНО - 2021

 


ЗНО з математики: особливості тесту 2021 року

Тест зовнішнього незалежного оцінювання з математики у 2021 році складається із завдань чотирьох форм: завдань з вибором однієї правильної відповіді, завдань на встановлення відповідності, завдань відкритої форми з короткою відповіддю (структуроване та неструктуроване), а також завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю.

Загальна кількість завдань тесту з математики – 34, на виконання яких учасникам буде відведено 210 хвилин.

Результат виконання завдань №1-26, 30 та 31 буде зарахований як державна підсумкова атестація з математики для тих учнів, студентів закладів освіти, які 2021 року завершують здобуття повної загальної середньої освіти, та вивчали математику на рівні стандарту.

Результат виконання завдань всього тесту буде зарахований як державна підсумкова атестація з математики для тих учнів, студентів закладів освіти, які 2021 року завершують здобуття повної загальної середньої освіти, та вивчали математику на профільному рівні, а також буде використовуватися під час прийому до закладів вищої освіти України.

Максимальна кількість тестових балів, яку може отримати учасник ЗНО, правильно виконавши всі завдання №1-26, №30 та №31, що будуть зараховуватися як державна підсумкова атестація на рівні стандарту, дорівнює 50 балам.

Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання тесту - 67 балів.

ФОРМИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (№1–16) — завдання складається з основи та п’яти варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання вибрав і позначив відповідь у бланку відповідей А.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді оцінюється в 0 або 1 бал: 1 бал, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.

Завдання на встановлення відповідності («логічні пари») (№17–20) — завдання складається з основи та двох стовпчиків інформації, позначених цифрами (ліворуч) і буквами (праворуч). Виконання завдання передбачає встановлення відповідності (утворення «логічних пар») між інформацією, позначеною цифрами та буквами. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 3) і колонок (букви від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.

Завдання на встановлення відповідності («логічні пари») оцінюється в 0, 1, 2 або 3 бали: 1 бал – за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару»); 0 балів за будь-яку «логічну пару», якщо зроблено більше однієї позначки в рядку та/або колонці; 0 балів за завдання, якщо не вказано жодної правильної відповідності («логічної пари»), або відповіді на завдання не надано.

Структуроване завдання відкритої форми з короткою відповіддю (№21–24) — завдання складається з основи та двох частин і передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, відповіді до кожної з частин завдання в бланку відповідей А.

Структуроване завдання оцінюється в 0, 1 або 2 бали: 1 бал за кожну правильно вказану відповідь; 0 балів, якщо вказано обидві неправильні відповіді, або відповіді на завдання не надано;

Неструктуроване завдання відкритої форми з короткою відповіддю (№25–29) — завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, кінцеву відповідь у бланку відповідей А.

Неструктуроване завдання оцінюється в 0 або 2 бали: 2 бали, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або відповіді на завдання не надано.

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю першого виду (№30–32, 34) — завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання в бланках відповідей Б і В навів усі етапи розв'язання й обгрунтував їх, зробив посилання на математичні факти, з яких випливає те чи інше твердження, проілюстрував розв’язання задачі рисунками, графіками тощо.

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю першого виду № 30, 34 оцінюються в 0, 1, 2, 3, 4, 5 або 6 балів; завдання № 31 оцінюється в 0, 1, 2, 3 або 4 бали; завдання № 32 оцінюється в 0, 1 або 2 бали.

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю другого виду (№33) — завдання складається з основи та передбачає доведення твердження. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання в бланку відповідей В навів усі етапи доведення й обгрунтував їх, зробив посилання на використані математичні факти.

Завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю другого виду № 33 оцінюються в 0, 1, 2 або 3 бали.

Завдання з розгорнутою відповіддю оцінюються відповідно до затверджених критеріїв оцінювання.

Розв’язання завдань у чернетці не перевіряються і до уваги не беруться.

Радимо учасникам тестування з математики ознайомитися з наступними матеріалами:

 


Особливості ЗНО-2021 з математики: роз’яснення УЦОЯО

На допомогу майбутнім учасникам зовнішнього оцінювання Український центр оцінювання якості освіти провів кілька вебінарів щодо особливостей тесту зовнішнього незалежного оцінювання з математики 2021 року.

У відеокоментарях висвітлено новації ЗНО з математики та докладно проаналізовано виконання завдань демонстраційного тесту 2021 року.

Нагадаємо, сертифікаційна робота з математики міститиме два рівня — рівень стандарту та профільний рівень.

Якщо випускник вивчає математику на рівні стандарту, під час складання ДПА він працюватиме з тестом рівня стандарту, який міститиме 28 завдань різних форм.

Якщо випускник вивчає математику на профільному рівні, для складання державної підсумкової атестації він має скласти тест профільного рівня, який міститиме 28 завдань рівня стандарту та 6 додаткових завдань поглибленого рівня, загалом 34 завдання.

Результати тесту профільного рівня також використовуватимуться під час вступу до закладів вищої освіти України.

Під час першого вебінару керівниця відділу змісту природничо-математичних навчальних предметів Українського центру оцінювання Світлана Новікова відповіла на найпоширеніші запитання щодо тесту з математики 2021 року, а також розповіла про його особливості.

Під час другого вебінару експертка Українського центру оцінювання Ліліана Захарійченко прокоментувала розв’язання завдань закритої форми та завдань з короткою відповіддю демонстраційного варіанта сертифікаційної роботи з математики.

Під час третього вебінару Ліліана Захарійченко прокоментувала розв’язання завдань з розгорнутою відповіддю демонстраційного варіанта тесту з математики 2021 року та розкрила секрети виконання тих чи тих завдань.

ПРОЙТИ ДЕМОТЕСТ 2021 РОКУ ОНЛАЙН 

пʼятниця, 2 жовтня 2020 р.

Оприлюднено графік проведення ЗНО-2021

 


З 1 лютого до 5 березня 2021 року триватиме реєстрація для участі у ЗНО, повідомили в Центрі оцінювання якості освіти.

Керівники закладів освіти зможуть зареєструвати учнів для проходження ДПА у формі ЗНО до 1 березня 2021 року.

Дати основної сесії ЗНО:

  • 21 травня — тестування з хімії,
  • 24 травня — тестування з іспанської, німецької, французької мов,
  • 25 травня — з англійської мови,
  • 28 травня — з математики,
  • 1 червня — з української мови, української мови і літератури,
  • 4 червня — з історії України,
  • 7 червня — з фізики,
  • 10 червня — з біології,
  • 5 червня — з географії.


четвер, 13 серпня 2020 р.

2020-2021 навчальний рік

 

Викладання навчальних предметів у ЗЗСО у новому навчальному році: рекомендації МОН

У документі зокрема містяться детальні рекомендації щодо організації навчання в умовах пандемії.

Міністерство освіти і науки України опублікувало лист № 1/9-430 «Щодо методичних рекомендацій про викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році». У документі містяться детальні рекомендації щодо організації навчання в умовах пандемії, системи оцінювання, ведення шкільної документації, календарно-тематичного та поурочного планування тощо.

Зокрема, у листі йдеться про таке:

  • Календарно-тематичне та поурочне планування здійснюється вчителем у довільній формі, зокрема з використанням друкованих чи електронних джерел тощо. Формат, обсяг, структура, зміст та оформлення календарно-тематичних планів та поурочних планів-конспектів є індивідуальною справою вчителя. Встановлення універсальних стандартів таких документів у межах закладу загальної середньої освіти міста, району чи області є неприпустимим.

  • Автономія вчителя має бути забезпечена академічною свободою, зокрема й свободою викладання, свободою від втручання у педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільним вибором форм, методів і засобів навчання, що відповідають освітній програмі, розробленням та впровадженням авторських навчальних програм, проєктів, освітніх методик і технологій, методів і засобів, насамперед методик компетентнісного навчання.

  • Вчитель має право на вільний вибір освітніх програм, форм навчання, закладів освіти, установ і організацій, інших суб’єктів освітньої діяльності, що здійснюють підвищення кваліфікації та передпідготовку педагогічних працівників.

  • Структура навчального року (за четвертями, півріччями, семестрами), тривалість навчального тижня, дня, занять, відпочинку між ними, інші форми організації освітнього процесу встановлюються закладом загальної середньої освіти у межах часу, передбаченого освітньою програмою.

  • На початку 2020-2021 навчального року, задля забезпечення якісного виконання освітніх програм в умовах очного та/або дистанційного навчання, пропонуємо приділити більше уваги традиційному повторенню вивченого матеріалу за минулий рік, запровадити «коригуюче навчання».

    Для цього може бути проведено діагностичні роботи (усні співбесіди) опитування у 2-11-х класах з основних навчальних предметів з метою визначення рівня засвоєння матеріалу учнями за попередній рік (здебільшого, за період карантину). Слід зазначити, що оцінки за такі діагностичні роботи не бажано виставляти до класного журналу, адже вони є орієнтиром для визначення рівня залишкових знань і вмінь. Відповідно до результатів, спланувати роботу (колективну або індивідуальну) щодо актуалізації окремих тем, систематизації знань та умінь, практичного їх закріплення тощо.

    Тривалість періоду такого навчання кожен вчитель визначає самостійно: попередньо планує з урахуванням досвіду організації дистанційного навчання у минулому році, вносить певні корективи до плану після проведення діагностичних робіт. 

З текстом документа ви можете ознайомитися тут:

Джерело: https://vse.ee/ela


неділя, 29 березня 2020 р.

Інтернет на користь

Які інтернет-ресурси найчастіше відвідують українці. Наука ...

Використання інтернет-ресурсів на уроках математики

Інтернет-ресурси у навчальному процесі
Продовжуємо підбивати підсумки інтернет-конференції «Інтернет-ресурси у навчальному процесі» та публікуємо основні тези виступу кандидата фізико-математичних наук, доцента, завідувачки кафедри Менеджменту Харківської Української інженерно-педагогічної академії – Крістіни Бабенко. Свою доповідь лекторка присвятила надважливим темам: чи дійсно інтернет можна назвати «чумою 21 століття», як впливають гаджети на навчання, та які інтернет-платформи доречно використовувати на заняттях із математики.
Лекторка вважає, що боротися з цифровими технологіями під час занять не варто: завдання вчителів полягає в тому, щоб отримати із використання гаджетів (на уроках чи під час дистанційного навчання) максимальну користь.

Google Classroom – платформа для дистанційного навчання

За словами спікерки, цей сервіс допоможе вчителю організувати якісний навчальний процес через інтернет: створювати окремі навчальні класи, додавати туди учнів (за допомогою коду чи ел. пошти) і завантажувати всі необхідні навчальні матеріали. 
Тут діти отримуватимуть від учителя домашні завдання та матимуть можливість організовувати тематичні обговорення. Крім того, у Google Classroom учитель може перевіряти та коментувати роботи учнів, а потім виставляти оцінки. 
Функція «обмеження у часі» дозволить учителю встановлювати дедлайни на опрацювання теоретичних матеріалів і виконання практичних завдань. 

Про сервіс Geogebra

Це багатофункціональний додаток для занять із математики, який доречно використовувати на всіх рівнях математичної освіти. Сервіс підходить для вивчення геометрії, алгебри, математичного аналізу, арифметики, статистики та інших розділів математики. 
Чому варто використовувати цей сервіс?
  1. Є можливість використовувати рівняння.
  2. Зручно користуватися координатною сіткою.
  3. Можна будувати 2D або 3D-фігури.
  4. Сервіс містить панель анімації. 
  5. Можна створювати відеоролики, навіть не виходячи з сервісу.
  6. Спосіб розв'язання задач можна переглянути у вигляді презентації. 

Коротко про Padlet

Padlet – інтерактивна дошка для організації дистанційного навчання. Інтерфейс її доволі простий: його можна освоїти самостійно. Сервіс можна використовувати для організації проєктної роботи чи виконання учнями індивідуальних завдань.
Детальніше про використання інтернет-ресурсів на заняттях з математики та інші важливі моменти обговорення можна дізнатися безпосередньо з виступу:
Конференція «Інтернет-ресурси у навчальному процесі» відбулася 14 березня. Це був день, насичений корисною інформацією, дієвими порадами та приємним спілкуванням. Щоб переконатись у цьому, перегляньте запис конференції на нашому YouTube-каналі та та дізнайтеся безліч корисної інформації!

Пережити карантин!

В Харькове школы и садики закрываются на карантин (список ...

Пережити карантин: 5 порад для вчителів

Поради, які допоможуть пережити дні вимушеного карантину.
Ми постійно говоримо про те, як розказати дітям про коронавірус та пояснити їм серйозність ситуації, як та чим зайняти дітей під час карантину, як організувати дистанційне навчання... Але чи завжди встигаємо подумати про себе? Погодьтеся, зараз усі ми опинилися у непростій ситуації, яка потребує витримки, душевних сил та розуміння. Карантин виявився довшим, ніж ми очікували, але не варто налаштовуватися на негатив. Що робити та як захистити себе?

1. Подбати про інформаційну гігієну

Інтернет дає нам дуже багато інформації, але чи завжди вона правдива? Така пекуча тема як коронавірус очікувано стала причиною появи сотень фейків, які активно розлетілися фейсбуком. На жаль, багато хто їм вірить, як результат – люди панікують. А до чого призводить паніка? До пустих полиць у магазині, сварок із рідними та колегами, зайвих нервувань та депресій. 
То ж що робити? Довіряти лише перевіреним джерелам, а ще краще – науковим. Не розповсюджуйте неперевірену інформацію, адже може виявитися, що ви підтримуєте фейки. А це не просто погано, це ще й шкодить вашій репутації як педагога! І ще неодмінно дозуйте інформацію. Не варто цілодобово сидіти у фейсбуці та перечитувати геть усі новини. Офіційної статистики чи коментарів від уповноважених осіб цілком достатньо. До речі, розібратися з новинами та зрозуміти, де ж фейк, а де правда, цілком реально. Передивіться виступ Альони Романюк на нашій інтернет-конференції «Безпека в інтернеті», ви знайдете багато цікавинок:

2. Працювати

Мабуть, ви чули від знайомих та друзів, що вони вже втомилися від карантину та просто не знають куди себе подіти? І це тільки другий тиждень! Справді, карантин аж ніяк не відпустка, і якщо людина зараз вимушено не працює, то така реакція є цілком нормальною. Тож радіймо дистанційному навчанню! Так, той факт, що вчитель має організувати дистанційну взаємодію з учнями та колегами, навчитися працювати з новими інтернет-ресурсами та займатися самоосвітою є величезним позитивом! Педагоги зайняті, а отже їм ніколи сумувати, піддаватися паніці та впадати у депресію.

3. Проводити час із родиною

Звісно, їхати до родичів у сусіднє місто не варто. Але ж ми все одно лишаємося зі своєю родиною і з дітьми. Звісно, коли працюєш дистанційно, необхідно організувати час таким чином, щоб встигнути і поспілкуватися, і зробити все, що запланував. Утім, педагогам не звикати до таких ситуацій, чи не так? А ті люди, які щоденно справляються із цілим класом, точно впораються і зі своїми дітьми! Можна, наприклад, створити перелік справ, які має зробити дитина, дібрати кілька цікавих ігор тощо. А вже ввечері вся родина зможе поспілкуватися.

4. Почати стежити за своїм здоров'ям

Наприклад, правильно харчуватися. Виключте з раціону шкідливі продукти, наприклад, солодке, ковбаси та соуси. Вживайте більше овочів та фруктів, не нехтуйте вітамінними комплексами. Так, вони не врятують від коронавірусу (хоча і такі «новини» траплялися), але однозначно покращать самопочуття та настрій. А коли вчитель у доброму гуморі, то й учні засвоюють знання краще!
А ще почніть займатися спортом. Просто вдома. Навіть звичайна зарядка покращить настрій, а якщо знайти на ютубі відео зі вправами від професійних тренерів – взагалі чудово! Зрештою, зумбою можна займатися і у квартирі. А от недостатня активність під час карантину здатна погіршити наше самопочуття: як фізичне, так і психологічне, а це призведе до зниження імунітету. 

5. Медитувати або концентруватися на чомусь приємному

Негативу зараз не просто багато, а надзвичайно багато. Тож варто відгороджуватися від нього самому та вчити учнів, особливо це стосується одинадцятикласників, які і так переживали через ЗНО, а теперь ще переживають через ЗНО під час карантину. А вчителі переймаються тим, як у таких умовах встигнути підготувати учнів до зовнішнього незалежного оцінювання. Тож заспокйтеся!
Просто сядьте зручно, заплющіть очі та уявіть щось приємне. Те, що подобається особисто вам. Квіти, струмок, аромат парфумів, ліс, улюблене місце на природі тощо. Дозвольте собі відчути насолоду від споглядання улюблених речей, глибоко вдихніть та з посмішкою йдіть далі! 
І пам'ятайте: карантин завершиться і життя поступово повернеться до нормального ритму. Тож будьмо готові до позитивних новин!

неділя, 22 березня 2020 р.

Інтернет на користь

В Україні майже найдешевший інтернет у світі

Сервіси Google – помічники в організації дистанційного навчання

Цікаві сервіси, які стануть у пригоді під час карантину.
Чи легко організувати дистанційну взаємодією зі школярами під час незапланованого карантину? Звісно, ні. Але чи реально? Так! І у цьому нам можуть допомогти мережеві технології, сучасний розвиток яких вражає та надихає на нестандартні рішення. У цьому плані неймовірно корисними є базові сервіси Google.

Корисні сервіси для вчителя


1. Поштовий сервіс Gmail – миттєва комунікація

Нині електронна пошта – необхідний інструмент комунікації учитель-учень та вчитель-батьки. Gmail цікавий також тим, що надає можливість ділитися малюнками, презентаціями, тестами тощо, які знаходяться у вашому хмарному сховищі. Без завантаження на власний пристрій! Усе тому, що поштовий сервіс є частиною Google. 
Тобто ви зможете моментально обмінюватися повідомленнями з учнями в умовах дистанційного навчання.
2. Google-форми – власні опитувальники
Ця платформа надає можливість створювати опитувальники, вікторини та навіть анкетування для учнів. Функціонал сервісу вражає: 
  • можливість встановити одну або декілька правильних відповідей, встановлення відповідністей;
  • запитання або відповідь може мати як текстовий, так і візуальний формат (фото, відео);
  • результати учнів відображаються у вигляді зрозумілої статистики (колові діаграми тощо);
  • швидке переведення результатів у зручний для огляду формат Google-таблиць;
  • можливість роздрукувати створену форму.
І головне – діти можуть знаходитися будь-де! Ставте завдання та отримуйте від них відповіді!
3. Google-Презентації – супровідник до кожного уроку
Можливості сервісу не поступаються відомим презентаціям PowerPoint. Окрім того, вся інформація миттєво зберігається у вашому хмарному сховищі, тож раптове вимкнення світла або пристрою не завадить вашій роботі! Створення слайдів, анімовані зображення, вставка відео-робіт, анімація до слайдів – усе це втілюється у Google-презентаціях. А щн інтернет-сервіс цікавий тим, що недостатня кількість пам’яті на вашому пристрої аж ніяк не стане перешкодою плідній роботі, адже є можливість завантажити на переносний носій презентацію прямо з інтернету.
4. Доповнення Flubaroo – оцінки без проблем
Тепер ви можете зберегти власний час на перевірку тестів, адже для цього є помічник Flubaroo! Результати оцінювання тестів (створених за допомогою Google-форм) можна перевести в Google-таблицю, зробивши лише один клік, а згодом – застосувати це доповнення та миттєво виставити оцінки кожному учню. 
В умовах дистанційного навчання та необхідності працювати оперативно це стане чудовим рішенням.
5. Власний сайт Blogger – реалізація вашого потенціалу
Якщо ви маєте багато медіа-матеріалів і розробок, якщо хочете полегшити роботу учнів, то створення власного блогу або сайту – неминуче! Особливо коли учні так далеко від вас!
6. Додаток Symbaloo – втілення вашої креативності
Symbaloo – сервіс-сховище посилань із мережі у вигляді міксів, які можна додати до вашого сайту, або просто запропонувати учням для ознайомлення та роботи. Зручність додатку полягає у необмеженій можливості оформлення закладок: картинки, кольорова палітра тощо. 
7. Loupe CollageTagulImageChef – «хмари слів»
Візуаліація будь-якого ліричного чи прозового твору – вкрай дієва методика запам’ятовування. Пропоновані ресурси підійдуть як для візуального викладу матеріалу з метою його кращого запам’ятовування учнями, так і для створення цікавих вправ.
Погодьтеся, коли учні вчаться поза межами класу, їхню увагу важко назвати ідеальною. Тож такі додатки та цікаві візуалізації допоможуть зацікавити дітей навчанням та дозволять їм краще запам'ятати матеріал.
8. LearningApps – інтерактивні вправи
Програма допоможе швидко створити яскраві вправи для учнів. За допомогою макетів можна створити такі завдання: на пошук правильної пари, на хронологічну послідовність, класифікації, заповнення пропусків тощо. 
Як учителю користуватися цими ресурсами з максимальною ефективністю? Відповідь на це запитання можна почути на вебінарі «Можливості Google в освітньому середовищі», який провела Немировська Наталія Вікторівна, Топ-50 Global Teacher Prize Ukraine-2018.

середа, 11 березня 2020 р.

Увага, батьки!


Чому дитина почала гірше вчитися, і як з цим боротися

У початковій школі дитина вчилася на відмінно, а тепер навіть не хоче виконувати домашнє завдання. Хто у цьому винен: гормони чи недостатній контроль?
Для багатьох батьків оцінки у школі – це показник успішності. Насправді ж бали демонструють лише рівень знань із конкретного предмета, який не визначає дитину як особистість. Тому нарікати на дитину, яка у п’ятому класі почала отримувати гірші оцінки у порівнянні з початковою школою, немає сенсу. Важливо розуміти, з чим це пов’язано і що робити у такому разі. 

                                    ЧОМУ ТАК ВІДБУВАЄТЬСЯ?
 Пубертатний період 
Пізнавальна активність може погіршуватись через фізіологічні та психологічні зміни. У хлопчиків знижується акуратність і дисципліна, у дівчат підвищується нервозність та емоційність. Дитину більше цікавлять стосунки між людьми, тому академічні інтереси змінюються соціальними. У спілкуванні з батьками також виникають труднощі.
 Ставлення рідних до успішності дитини 
Часто батьки вимірюють успішність дитини самими лише балами у щоденнику. Через це дитині здається, що на неї тиснуть, чогось вимагають. З’являється відчуття страху розчарувати та виникає думка, що рідні можуть полюбити лише за оцінки. І у цей нелегкий пубертатний період становлення свого «я» підліток може навмисно бунтувати, не бажаючи прислухатися до дорослих.
 Зміна шкільних вимог 
Загальні вимоги до учнів в середній ланці освіти вищі, тому дитині важче до цього звикнути. Системи оцінювання також різні, тому в дитини у п’ятому класі може ще не сформуватися правильне розуміння оцінок. Учень думає, що в початковій школі відмітки ставилися йому як людині, а не за роботу на уроці чи вдома. 
             ЯК ЦЬОМУ ПЕРЕШКОДИТИ?
 Визначити зону інтересів 
Дитячі інтереси формуються вже з перших тижнів життя. Це залежить від розвитку мозкових функцій. Тобто спочатку дитина робить те, що виходить найлегше, а найважчих завдань намагається уникати або відкладати на потім. Те, що виходить найкраще, що заохочують батьки і суспільство, стає частиною особистості, її інтересом.
Тож якщо вже у початкових класах учень проявляє інтерес до літератури чи, навпаки,  не зацікавлення математикою, то це лише демонструє переваги  розвитку образного мислення над логічним. Не вимагайте від дитини бути ідеальною скрізь, а заохочуйте розвивати сильні сторони.
 Знизити вимоги до предметів, які не входять до зони інтересів 
Якщо дитина має проблеми з деякими предметами, не варто вимагати від неї знущатися з себе і читати до того моменту, поки все не зрозуміє. Слабкі сторони дитини мають знаходитися в межах вікового розвитку. Тобто якщо дитині не дається фізика, географія чи біологія, це не означає, що вона може забути про ці предмети. Є базові знання, які людині знати обов’язково. Тому батькам важливо пояснити своєму чаду, навіщо знати ті чи інші речі.
Коли дитина не відчуватиме тиску, вона зможе поступово, крок за кроком опановувати нецікавий для неї предмет. Визначте, скільки дитині потрібно часу для досягнення мінімального результату у роботі, і у жодному разі не квапте.
 Надавати перевагу особистісним досягненням, а не оцінкам 
Ніколи не порівнюйте дитину з її однокласниками чи «доньками/синами маминої подруги». Не варто дорікати лінощами чи недостатньою старанністю. Найефективніше в цій ситуації – забути про бали та оцінювати дитину через особистісні досягнення.
Наприклад:
«Сьогодні ти виконав/-ла завдання краще! Не дарма стільки часу витратив/-ла»
«Тепер ти краще розумієшся на цьому, а раніше зовсім не виходило. Бачиш, ти це можеш!»
І навіть якщо бали все одно будуть невисокими, дитина бачитиме особистісний розвиток і відчуватиме вашу підтримку.
 Більше самостійності 
Діти не люблять контроль, він викликає лише тривогу та страх зробити щось неправильно. Домовтеся з дитиною про бажаний результат і термін, за який його потрібно досягти. Наприклад, виконувати все домашнє завдання впродовж тижня, робити завдання спочатку на чернетці тощо. Якщо дитина не виконає обіцянку, то деякий час контролюйте її кожного дня. Через кілька днів повторіть експеримент. Дитина має відчувати, що їй довіряють, і тому намагатиметься робити все самостійно.
З дитиною необхідно розмовляти, а не вимагати від неї безлічі речей одразу. Стежте за її  здоров’ям (і фізичним, і психологічним), цікавтеся інтересами, хобі та стосунками з друзями. Проаналізуйте ваше спілкування з дитиною і намагайтеся її розуміти. Не має значення, які оцінки стоять у щоденнику. Важливо, щоб дитина була щасливою і отримувала задоволення від того, чим займається.

субота, 8 лютого 2020 р.

Рік математики

Результат пошуку зображень за запитом картинка математика для детей

      Рік математики: найкращі завдання для дитини


За результатами дослідження PISA більше третини 15-річних українських школярів не досягають базового рівня знань з математики і мають проблеми із завданнями, у яких необхідно використовувати прості стратегії розв’язування, процентні співвідношення, оперувати дробами й десятковими числами.
Для того щоб змінити цей показник на краще, проект «Розвиток дитини» пропонує батькам та вчителям оригінальні й цікаві завдання для розвитку математичних навичок дітей дошкільного та молодшого шкільного віку. Саме у цей період життя закладаються основи для подальшого розвитку аналітичного, логічного та творчого мислення дитини.
Виконання запропонованих завдань з математики сприятиме формуванню у дітей позитивного ставлення до вивчення предмета, впевненості у собі та своїх математичних здібностях, що є важливою запорукою майбутнього успіху.

Математика для дошкільників

Написання цифр від «1» до «10». Цей комплект завдань - перший крок до вивчення написання цифр від одного до десяти та рахунку. Завдання також сприяють здобуттю дитиною навичок дрібної моторики.
Навчальна розмальовка: цифра 1. Це завдання допоможе дитині в незвичній і цікавій формі навчитись писати цифру 1. Оскільки воно має форму розмальовки, в якій цифри слугують важливим елементом зображення (голками їжачка), дитина сприйматиме навчання як приємне заняття.
Наочно вивчаємо цифри та числа: «один». Це завдання допоможе дитині всебічно вивчити цифру та число 1, одразу ж застосовуючи отримані знання на практиці. Дитині пропонується виконати дев’ять різних дій, безпосередньо пов’язаних з «одиницею».
Учимось писати друковану цифру 1. Це завдання допоможе дитині навчитись писати друковану цифру 1. Воно проілюстроване відповідною кількістю зображень (одне слоненя), отже, дитина зможе потренувати навички рахування. Комплексне залучення зорової пам’яті та дрібної моторики дозволять їй якомога краще запам’ятати матеріал.
Малювання геометричних фігур. Цей комплект завдань - перший крок до вивчення геометричних фігур. У завданнях дитина кілька разів з’єднує пунктирні лінії для малювання різноманітних геометричних фігур, а потім самостійно малює відповідну фігуру у спеціально відведеному місці.
Навчальна розмальовка «У пошуках цифр». Це завдання допоможе дитині вивчити цифри від 0 до 9-ти в цікавій і творчій формі. Для цього їй пропонується малюнок, на якому «заховалися» цифри, при цьому кожна цифра слугує елементом зображення (цифри розташовані безсистемно).
Уважний пастух. Рахуємо та порівнюємоЗавдання допоможе дитині опанувати рахунок до 10, формувати навички порівняльного аналізу, розвивати увагу та кмітливість. Виконуючи завдання, дитина зможе розширити первинну орієнтацію в кількісних відношеннях навколишньої дійсності, навчитися співставленню та порівнянню груп предметів.

Підготовка до школи

Числовий лабіринт №1: цифри від 1 до 10. Роздрукуйте завдання і попросіть дитину допомогти ведмедику знайти мед, проклавши шлях лабіринтом цифр. Від кожної цифри до наступної є тільки один правильний напрямок, що необхідно позначити, намалювавши стрілки або замалювавши всі квадратики у порядку від одного до десяти.
Геометричні фігури: вивчаємо трикутник. Це завдання сприятиме розвитку дитини та її творчого мислення. У процесі виконання завдання дитина розвиватиме просторову уяву, навички письма, логічне мислення та поринатиме у цікавий світ геометрії.
Цікава математика: порахуй і домалюй. Це завдання допоможе дитині розвинути навички рахунку в межах 10, увагу та кмітливість. Дитині пропонується порахувати предмети, перевірити, чи правильно зазначено кількість у відповідних комірках, і домалювати ті, яких не вистачає.
Цікава математика: закодовані слова. Це завдання допоможе дитині опанувати дію додавання в межах 10, розвинути математичне мислення, винахідливість та кмітливість. Дитині пропонується розв’язати приклади, записати у комірках потрібні літери, позначені на телефоні, та розкодувати слова.
Додавай правильно № 1: додавання в межах 10. Це завдання допоможе дитині опанувати арифметичну навичку додавання в межах 10 без переходу через розряд. Дитині пропонується спочатку обчислити приклад, а потім з’єднати його з правильною відповіддю.
Визначаємо кількість: рахуємо яблука. Це завдання допоможе дитині розвинути навички послідовного рахунку в межах 4 й розвинути уявлення про частини й ціле. Завдання спрямовано на розвиток просторового й логічного мислення, уваги, закріплення навичок написання цифри 4.
Домалюй і розв’яжи: задачі зі схемами. Це завдання спрямовано на розвиток логічного й математичного мислення. Воно містить 2 задачі, розв’язати які дитина зможе, склавши відповідні схеми.

1 клас

Учимося додавати наочно №1 (в межах 10). Це завдання допоможе дитині навчитися додавати в межах 10 й зрозуміти сам принцип цієї арифметичної дії. Воно містить задачу, що розв’язується за допомогою дії додавання.
Зашифровані картини №1: додавання в межах 10. Це завдання допоможе дитині навчитися усно виконувати арифметичну дію додавання в межах 10. Воно містить 8 прикладів та малюнок із такої самої кількості хаотично розташованих фрагментів з числами. Дитині потрібно розв’язати приклади, вирізати фрагменти та приклеїти кожен, у результаті отримавши зображення.
Учимось помічати математику в житті. Це завдання допоможе дитині зрозуміти значення математики та побачити її практичне застосування в нашому житті. У завданні дитині пропонується проаналізувати інформацію про себе, яка містить певні числа, наприклад, скільки літер в її імені, зі скількох осіб складається її сім’я, який в неї розмір одягу та взуття тощо.
Розмальовка «Числа довкола нас»: словосполучення з «1». Це завдання допоможе дитині запам’ятати число «1» й відповідну цифру. Дитині пропонується прочитати зразок, поміркувати, в яких словосполученнях згадується вказана цифра, і написати свої варіанти на сторінці.
Рахуємо фігури веселого конструктора №1. Завдання допоможе дитині розвинути логіко-математичне мислення, увагу й кмітливість. Дитині пропонується порахувати, записати кількість геометричних фігур кожного виду та розмалювати їх. Також потрібно скласти й розв’язати відповідні приклади.
«Змійка» № 1: аналізуємо та рахуємо від 1 до 20. Це завдання допоможе дитині потренувати увагу, логічне мислення та відпрацювати навички послідовного рахунку від 1 до 20. До того ж, воно сприятиме розвитку просторового мислення та дрібної моторики.
Від числа до числа №1: порівняння в межах 10. Це завдання допоможе дитині навчитись порівнювати числа в межах 10, розвинути логічне мислення. Воно містить 4 п’ятикутники, на кутах яких розміщено числа від 1 до 10. Дитині потрібно провести між числами стрілки, рухаючись від більшого до меншого.

2 клас

Розповідаємо про себе числами. Це завдання сприятиме формуванню математичної компетентності. Дитині пропонується розповісти про себе, заповнивши пропуски числами, склавши приклади, результат яких дорівнює її віку, а також улюбленому числу тощо.
Веселі рівняння №1: шукаємо невідомі числа. Це завдання допоможе дитині розвинути математичне мислення та кмітливість, а також навчитися знаходити значення невідомих членів математичного виразу.
Головоломка «Квадрат юного математика» № 1. Ця математична головоломка пропонує дитині потренувати логічне мислення та кмітливість, увагу й спостережливість. Виконання завдання вимагатиме гнучкості мислення й спонукатиме виходити за межі уявлень про класичні геометричні фігури та аналізувати різні варіанти їх розташування, а також утримувати в пам’яті комбінації чисел.
Неохайні посіпаки №1: рахуємо банани. Це завдання-розмальовка допоможе дитині потренувати та закріпити навичку послідовного рахунку в межах 10, розвинути логічне мислення. Дитині пропонується розв’язати задачу і потренувати навички додавання й віднімання, розвинути увагу й дрібну моторику.
Невідомі доданки №1: сума 10. Це завдання-розмальовка допоможе дитині розвинути навички додавання й усного рахунку, навчитися знаходити невідомі компоненти дії додавання. Виконуючи завдання, дитина розвиватиме математичне мислення та уважність.
Учимося ділити наочно №1 (у межах 10). Це завдання допоможе дитині опанувати арифметичну дію ділення (в межах 10), сформувати уявлення про частини й дроби. Воно містить дві задачі, що розв’язуються за допомогою дії ділення.
Вивчаємо таблицю множення: №1. Це завдання покликане наочно пояснити дитині принцип, за яким одне число помножується на інше, та допомогти їй розуміти та уявляти собі кількісну інформацію, закладену у відповідному математичному прикладі.

3 клас

Визначаємо тривалість життя тварин. Це завдання спрямовано на розвиток математичних умінь. Дитині пропонується за наведеними математичними даними шляхом здійснення усних обчислень дізнатися, скільки років (у середньому) живуть тварини морів та океанів.
Порахуй грошики в скарбничці: № 1. Це завдання покликане проілюструвати дитині прикладне значення математики у звичайних життєвих ситуаціях, зробивши це на прикладі рахування грошей для поповнення скарбничок, а також покращити навички дитини у додаванні двозначних чисел.
Вивчаємо звичайні дроби на шматочках піци. Ця навчальна розмальовка допоможе дитині покращити знання звичайних дробів, визначаючи чисельник і знаменник на запропонованих малюнках.
Складаємо мозаїку «Таблиця множення» № 1. Це завдання пропонує дитині цікаву форму мозаїки, складові елементи якої пов’язані з добутками чисел, розташованих у таблиці. Щоб скласти мозаїку й дізнатися, що зображено на картинці, дитині треба застосувати знання таблиці множення й, обчисливши добутки, розкласти вирізані фрагменти на правильні місця в таблиці, а потім приклеїти їх.
Економний кулінар: визначаємо вартість. Це завдання сприятиме формуванню математичної компетентності, удосконаленню вміння розв’язувати задачі, порівнювати вартість товарів, а також здійснювати обчислення зручним способом.
Спритна помічниця: розраховуємо час. Це завдання сприятиме формуванню математичної компетентності, розвитку вміння розподіляти час. Учням й ученицям пропонується допомогти Софійці прибрати дім, вибравши ті завдання, з якими дівчинка впорається за визначений час (до 45 хвилин).
Складаємо приклади на додавання й віднімання №1. Це завдання допоможе дитині розвинути навички усного рахунку, навчитися складати й обчислювати приклади на додавання й віднімання.

4 клас

Наочне завдання «Додаємо дроби» № 1. Це завдання створено, щоб допомогти дитині навчитись додавати звичайні дроби. Воно не лише пропонує відповідні математичні приклади, а й за допомогою геометричних фігур, поділених на однакові частини, ілюструє кожен доданок.
Головоломка №1: додавання та віднімання. Це завдання покликано вдосконалити вміння дитини виконувати такі математичні операції, як додавання та віднімання, і з легкістю оперувати цілими числами. У завданні дитині необхідно уважно проаналізувати приклад, наведений угорі завдання, та по черзі розв’язати кожну пару рівнянь, записуючи правильну відповідь у потрібному місці.
Арифметична мандрівка №1. Це завдання допоможе дитині відпрацювати навички письмового додавання та віднімання трицифрових чисел, водночас здобуваючи знання з географії. Воно містить 12 прикладів та зашифровані назви трьох міст однієї з країн світу. Розв’язавши всі приклади на сторінці, дитина дізнається, які числа відповідають літерам та зможе відтворити назви міст.
Кольорові рівняння №1. Це завдання допоможе дитині розвинути математичне мислення й логіку, а також навчитися знаходити значення невідомих членів математичного виразу. Завдання сприятиме розвитку навичок усного рахунку, уваги, зосередженості, кмітливості.
Прочитай діаграму: улюблений фрукт. Це завдання допоможе дитині розвинути навички обробки й узагальнення аналітичної інформації, навчитися сприймати та розуміти графічно відображену інформацію. Дитині пропонується розглянути діаграму «Улюблений фрукт» з результатами опитування й дати відповіді на запитання.
Гірські вершини №1: множимо в стовпчик. Це завдання допоможе дитині відпрацювати навички множення двоцифрових чисел у стовпчик, водночас здобуваючи знання з географії. Виконуючи завдання, дитина не лише розвиватиме математичне мислення та уважність, а й підвищить рівень загальної ерудиції.
Віднімання трицифрових чисел в межах 200. Це завдання допоможе дитині в ігровій формі закріпити навички віднімання трицифрових чисел у межах 200. Приклади можна розв’язувати усно або потренувати навичку віднімання в стовпчик (на окремому аркуші). Завдання допомагає розвинути уважність та покращити дрібну моторику.
Кожне завдання можна роздрукувати на звичайному або кольоровому принтері та використовувати необмежену кількість разів. Завантаження завдань для дітей доступне для користувачів сайту після швидкої реєстрації.